Tıp dilinde ki ismi, thserli kolit olan kalın bağırsak iltihabının belirtileri ise, yüksek ateş, karın ağrısı ve ishaldir. Bu rahatsızlığı geçirenler, alkol ve süt tüketmemeli ve hastalık sürecinde istirahat etmelidir. Kalın bağırsak iltihabı için, aşağıdaki bitkisel çözümleri uygulayabilirsiniz.
Karahindiba, Meşe Kabuğu, Mercimek, Su: 20 – 25 gram karahindiba kökü, 10 gram meşe kabuğu(ufalanmış olmalı), 1 avuç miktarında yeşil mercimek, 4 bardak suyun içine atılır. 20 dakika kaynattıktan sonra, süzülür ve günde iki kez( sabah ve akşam) aç karnına, bir fincan tüketilir.
Paris Anber, Su: 30 gram paris anberini, 4 bardak suyun içine attıktan sonra, 10 dakika kadar kaynatın ve sonra süzün. Günde 3 kez, bir kahve fincanı tüketiniz.
Ayva, Pirinç, Su: 4 kaşık(çorba kaşığı) komposto kıvamındaki pişirilmiş ayvayı öncelikle hazırlamalısınız. 1 avuç pirinci, 4 bardak suyun içine atın ve 1 bardak su miktarı kalasıya kadar kaynatın. Son olarak, başta hazırladığınız pişirilmiş ayva eklenir ve tüketilir.
Su, Yabani Yasemin: Yabani yasemini(1 tutam miktarında), 4 bardak suyun içine koyun. 10 – 15 dakika kaynattıktan sonra, süzülür ve aç karnına bir çay bardağı tüketilir.

indir-12
Enginar, Su: 1 adet enginarı doğrayın ve 4 bardak suya atın. 15 dakika kaynatın ve süzün. Elde edilen karışımı, yemeklerden önce tüketin(bir çay bardağı).
Sinirli Yaprak, Su: 100 gram sinirli yaprağı, 4 bardak suyun içine atın ve 10 dakika kaynatıp, süzün. Günde iki kez bir çay bardağı tüketilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top