Kalori Nedir?

Beslenmenin önde gelen amaçlarindan biri, gün boyunca harcadigimiz enerjiyi saglamaktir. Bu enerji, degisik yiyecek gruplarinin vücutta yakilmasi ile elde edilir. Besinlerin yakilmasi ile açiga çikan ve vücutta kullanilan enerji miktari “kalori” sözcügü ile ifade edilir.

Kalori nedir : “Kalori” enerji veya isi birimi olarak kullanilan bir terimdir. Günlük uygulamada vücudun aldigi ve harcadigi enerji veya “yakit miktari” olarak da açiklanabilir.

Degisik yapidaki yiyeceklerin vücutta yakilmasi ile farkli miktarlarda kalori (veya enerji) elde edilir. Örnegin, l gram yagin yakilmasi ile 9 kalori, l gram karbonhidratin yakilmasi ile 4 kalori ve l gram proteinin yakilmasi ile yine 4 kalori açiga çikar.

Organlar görevlerini yerine getirebilmek için bu enerjiyi kullanirlar. Alinan kalori miktari harcanandan fazla ise kilo alinir; harcanan kalori alinandan fazla ise kilo verilir.

Insan istirahat halinde iken, saat basina her kilo için yaklasik olarak l kalori sarfeder. Yani, kişinin kilosu 24 (saat) ile çarpilirsa bir günde kullanilan kalori miktari bulunur. Örnegin 70 kg agirligindaki bir kisi (70 (kg) x 24 (saat)= l 680 (kalori)} harcar.

Günlük normal hareketler (konusmak, okumak, yazmak, kisa mesafeli yürüyüsler vb.) ortalama 500-600 kalorilik ek bir harcamaya neden olur. Böylece, fazladan egzersiz yapmayan 70 kiloluk bir kişi normal tempolu bir çalisma ile, bir günde yaklasik 2200 (1680 + 500=2180) kalori sarfeder.

Bu kisinin haftada yarim kilo verebilmesi için her gün 500 kalorilik az gida almasi veya 2200 kalorilik gida aldigi halde her gün fazladan 500 kalori harcayacak ilave egzersiz yapmasi gerekecektir, (l saatlik tempolu yürüyüs yaklasik 400-500 kalori harcanmasina neden olur). Kilo verebilmek için yapilacak sey, bir yandan alinan kalori miktarini azaltmak, bir yandan da kullanilan kalori miktarini artirmaktir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top