Kalp sağlığını koruyan kuru yemişler

Kuru yemişler doymamış yağ asidi, yüksek kalite protein, lif, vitamin ve mineraller içermektedir.. Bunlar kalbi koruyan, kanser önleyici, iltihap sökücü ve antioksidan özelliklere sahiptir

Cevizceviz-gorsel_6

Harvard Üniversitesi’nin 2009 yılında yaptığı analizler cevizin kilo aldırmadığı gibi, kolesterol seviyesini de dengelediğini gösteriyor. Ceviz kalp için koruyucu kalkan görevi yapan omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içerdiği için kolesterol seviyesine olumlu yönde etki ediyor.

7 adet ceviz; 190 kalori, 2.5 gram omega-3 yaş asidi, 4 gram protein, 2 gram lif içeriyor.

Badembadem_71307

Günde 23 adet badem günlük E vitamini ihtiyacının 1/3’ünü karşılıyor ve E vitaminleri içerdiği hücre zarları ile vücudu serbest radikallere karşı koruyor.

23 badem; 160 kalori, günlük magnezyum ihtiyacının %20’sini, E vitamini ihtiyacının %33’ünü, 6 gram protein ve 3 gram lif içerir.

findik

Fındık  

Hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan B vitaminini bol miktarda içeren fındık, Alzheimer, kalp hastalıkları, kanser ve doğum eksiklilerine karşı oldukça yararlı bir besin. Fındık aynı zamanda, kan damarlarını rahatlatan, kan basıncını düzenleyen ve büyüme hormonlarını harekete geçiren bir amino asit olan arginine içerir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top