Kan çıbanı kıllarda başlar ve vücudun diğer bölgelerine hızla yayılır. Bu iltihap özellikle, yüzde ve sırt bölgesinde çıkar. Şişlik olarak görülür ve bu şişlik serttir. Bu şişliğin olgunlaşıp dökülmesi gerekir veya cerrahi müdahale ile o şişlik boşaltılır. Vücutta çıkan bu çıbanlar, kesinlikle sıkılmamalıdır. Bu iltihabın olgunlaşıp dökülmesi için, aşağıda ki bitkisel reçeteleri uygulayabilirsiniz.
Havuç Yaprağı: 3 adet havucun yaprağını, ateşte yakın. Sonra ufalayın ve külünü çıbana koyun.
Süt, İncir: 2 adet inciri(kuru incir olmalı), ikiye bölün ve 2 bardak çiğ sütün içine atın. Daha sonra kaynatın ve süzün. Bu incirleri çıbanın üstüne sarın.
Lahana: Lahananın yapraklarını çıbanın üstüne kompres yapın ve bu bitkisel tedavi, çıbanın olgunlaşma dönemine kadar devam etmelidir.
Su, Kuzukulağı: 25 gram kuzukulağı, 4 bardak suyun içine atıldıktan sonra 10 – 15 dakika kadar kaynatın. Kaynama işleminden sonra süzün ve günde 3 kez bir çay bardağı tüketin.
Zeytin: 10 adet siyah zeytinin çekirdeklerini çıkarın ve ezip, çıbanın üstüne koyun. Çıban olgunlaşana kadar bu işleme devam edin.

kan-cibani-3-6696
Zeytinyağı, Funda: Funda çiçeği(100 gram), yarım kilo zeytinyağının içine konulur ve bir hafta bu şekilde bekletilir. Günde 3 kez, çıbanın üstüne koyun.
Marul, Su: 6 adet marulun yaprakları, 4 bardak suyun içine koyun ve haşlayıp, süzün. Yaprakları çıbanın üstüne koyup, bu işlemi günde 3 defa tekrarlayın.
Domates: Domates ikiye bölünür ve çıbanın üstüne koyun.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top