Kırmızı kanların azalması kansızlığa( anemi) neden olur ve bu süreçte kan yapan besinlerin tüketilmesi büyük önem arz eder. Kan yapan besinler aşağıda yer almaktadır ve kansızlık probleminiz var ise, tüketmenizi tavsiye ederiz.
Kuru Üzüm: Çok uzun yıllardır kuru üzüm kan yapan madde olarak bilinir ve kullanılır. Günde birkaç avuç yenmesi gereklidir.
Pırasa: Pırasanın beyaz kısımlarını salata şeklinde yapıp yemelisiniz.
Isırgan Yaprağı: 6 – 8 gram ısırgan yaprağını(ufalanmış) kaynamış bir bardak suyun içine dökün ve 10 – 15 dakika bekleyin. Günde 3 kez tüketilmesi tavsiye edilir.
Anason: 2 – 4 gram anason, 1 bardak kaynar suyun içine konulduktan sonra 10 – 15 dakika kadar bekletilir ve günde 3 bardak tüketilir. Anasonu toz haline getirerek de kullanabilirsiniz. 0.5 – 1 gram miktarında günde 3 kez kullanılmalıdır.
Kantaron: 4 – 10 gram kantaron bitkisini, kaynamış bir bardak suyun içine ekleyin. Daha sonra süzün ve günde iki kez (öğle, akşam) tüketilir.

tumblr_lzu6bi45vu1r9dogoo1_500_large
Elma: Elma tüketmek de kan yapar ve elma kurusunu 1 bardak kaynar suyun içine koyup, 10 dakika beklettikten sonra da tüketebilirsiniz(günde 2 veya 3 bardak).
Ihlamur: Her derde şifa olan ıhlamur, kan yapma özelliği ile de bilinir. 2 gram ıhlamuru bir bardak kaynar suyun içine koyun. 10 dakika bekledikten sonra günde 3 – 5 bardak arası içiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top