Hanımeligiller ailesinin bir mensubu olan kara mürver, üzüme benzerliği ile dikkat çeker ve meyveleri üzüm gibi tane tanedir. Patlangıç ve terleme çayı, kara mürverin diğer adlarıdır. Bu bitki, Türkiye’nin tüm bölgelerin de(Akdeniz Bölgesi haricinde) yetiştirilebilir. Yetiştirilmesi çok kolay olan Kara Mürver, kendiliğinden büyüyebilmektedir ve ilgi istemez. Yazın olgunlaşan ve toplanan bu bitkinin çayı da oldukça faydalıdır.

Kara Mürverin İnsan Sağlığına Faydaları

İdrar söktürme özelliği bulunan kara mürver, ishal yapma özelliğine sahiptir. Güneşten oluşan yanıkların iyileşmesine olanak tanıyan kara mürver, soğuk algınlığına karşıda oldukça etkilidir. Vücudun daha dirençli olmasını sağlayan bu bitki, terletici özelliğe de sahiptir. Anne sütünün artmasını sağlayan kara mürver, özellikle emzirme döneminde ki anneler için tavsiye edilir. Ruhsal bir rahatlatma özelliği de bulunan kara mürver, birçok ilacın içinde bulunmaktadır.
 Kara mürverin yapraklarından ve çiçeklerinden bir karışımı hazırlayın ve bu karışımdan iki tatlı kaşığı alarak 10-15 dakika kadar kaynatınız. Bu karışımı günde 3 defa tüketmeniz sağlığınıza olumlu etkiler de bulunacaktır.

Kara Mürver Meyve Suyu Tarifi

indir (2)

Kara mürver meyvelerini 3 dakika kadar suda bekletin ve suda beklettikten sonra elle sıkarak süzme işlemini gerçekleştiriniz. Eğer, bu meyve suyunu saklamak istiyorsanız 8-10 ünite meyve suyunun içine bir ünite bal katılmalıdır. Bu karışımdan sonra 3-5 dakika kaynatmalısınız. Daha sonra meyve suyunu tüketmek istediğinizde, meyve suyunu sıcak su ile sulandırmalısınız. Günde iki bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top