Greçka , Glütensiz Buğday, Karabuğday

Kara buğday (Greçka) diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, otizm, obezite ve çölyak gibi hastalıklarda buğday ve buğday ürünlerine alternatif olarak tüketilmesi önerilen sağlıklı tahıllardan birisidir. Kuzukulağı familyasına ait olan Greçya  tahıl benzeri tohumlara sahip bir bitkidir. Greçkanın tohumları tahıl grubunda sınıflandırılsa da Greçka buğdaygiller familyasına ait bir bitki değildir. Tohumları hafif aromalı, bulgura benzer bir tada sahiptir.

Dünyanın en büyük karabuğday (Greçka) üreticisi Çin’dir. Aynı zamanda Rusya, Polonya, Japonya, Amerika, Kanada ve Fransa da ticari olarak karabuğday yetiştirmektedir. Karabuğdayın sağlıklı bir gıda olması ve verimli olmayan topraklarda bile kolay yetişiyor olması, soğuk iklimlerde de yetişebiliyor olması ve zor koşullara uyum sağlayabilmesi geniş bir coğrafyaya yayılmasında önemli rol oynamıştır.

Ülkemizde ilk kez  2010 yılında  Greçka yetiştirme denemeleri yapılmış ve bu denemeler başarıyla sonuçlanmıştır.

Besin değeri son derece yüksektir.

 • Manganez, Bakır, Magnezyum, lif ve fosfor içerir.
 • B1, B2, P ve E vitaminleri ve yüksek oranda diyet lifi  barındırır.
 • En iyi kalitede bitkisel hazmedilebilir protein içerir. Vücut tarafından üretilemediği için mutlaka dışardan alınması gereken temel dokuz amino asitin tümünü bulundurur.
 • Yavaş emilen kompleks karbonhidratlar içerdiği için protein yakılmadan en etkili ve yararlı şekilde vücudun enerji ihtiyacı karşılar. Karabuğdayda kompleks karbonhidratların oranı % 75’dir. Bu özellikleriyle Karabuğday özellikle vejeteryanlar için çok önemli bir protein kaynağıdır.

Karabuğdayın Faydaları

 • Greçka ,Gluten İçermediği İçin Çölyak Hastalarına Uygundur: Buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi tahıllarda bulunan gluteni çölyak hastaları sindiremezler .bu nedenle tüketmeleri sakıncalıdır fakat Karabuğday gluten içermediği için çölyak hastalarına önerilmektedir.
 • Zayıflamaya Yardımcıdır: uzun süre tokluk sağlar böylece çok sık acıkmayı önler aynı zamanda Lif oranı yüksek olması sebebiyle bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır.
 • Kolesterolü Düşürür: Günlük 100 gram karabuğday tüketmek kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcıdır, iyi huylu kolesterolü de yükseltici etkisi vardır.
 • Otistik çocuklara güvenle verilebilir :Otizmli çocukların bağırsakları aşırı geçirgendir; bu nedenle glüten ve kazein proteinlerini sindirilemez; bu da beyinde sinirsel uyarım etkisi yapar. Greçka glüten içermediği için otistik çocukların beslenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Yüksek Tansiyonu Düşürür: Kansızlıkta ve Kalp Rahatsızlıklarında Etkilidir: Yüksek oranda potasyum, magnezyum, fosfor ve demir içerir. Bu mineraller yüksek tansiyon, kansızlık ve kalp rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir.
 • Diyabet Riskini Azaltır: Zengin bir magnezyum kaynağıdır. Yapılan araştırmalar yüksek oranda magnezyum içeren gıdalarla beslenen kişilerin kan şekeri düzeyinin dengeli kaldığını göstermiştir. Şeker hastaları karabuğdayı diğer karbonhidratlara göre daha rahat tüketebilirler.
 • Kanserlere ve Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucudur. İçerdiği Choline bileşiği karaciğer yağlanmasını azaltır ve karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır.

Nasıl Kullanılır

Karabuğdayı bulguru kullandığınız her tarifte bulgur yerine kullanabilirsiniz. Fazla kaynatılmasına gerek yoktur bulgura eklediğiniz kadar su eklemeniz yeterlidir. Pişme süresi bulgur gibi kısadır.

Uyarı: Bazı markalara ait Greçka tahılının ambalajında aynı üretim hattında tahıl da işlendiği için “eser miktarda gluten içermektedir” uyarısı yer almaktadır. çölyak hastaları karabuğday alırken bu uyarının olmadığı markaları tercih etmelidir.

Kullanmadan önce doktorunuza danışın

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top