Karaçalı Bitkisi

Karaçalı bitkisi ile ilgili henüz bir laboratuvar incelemesi yapılmamıştır fakat geleneksel olarak kullanımı yaygın olan karaçalı bitkisi hakkında böbrek taşları ve özellikle idrarda protein kaçağı sorunlarına karşı mucizevi etkilere sahip olduğu yönünde kullanıcı yorumları mevcut.

Bitki ile ilgili açıklama yapan Bitki araştırmacısı ,Fitoterapist Dr. Muammer Yıldız karaçalı bitkisinin tıbbi kullanımıyla böbrek sorunlarına karşı iyi bir ilaç üretilebileceğine dikkat çekiyor.

Anadoluda yaygın olarak yetişen ve özellikle böbrekte protein kaçağı ve böbrek taşı  tedavisinde halk tarafından kullanılan karaçalı bitkisinin yaprakları ve meyveleri kaynatılarak kullanılıyor.

Karaçalı Bitkisinin Faydaları

  • Böbrekteki protein kaçağına karşı faydalıdır
  • Böbrekte taş oluşumuna engel olur ve mevcut taşın ve kumun atılmasını sağlar
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar
  • Çıban ve yaralara karşı iyileştirici etkisi vardır
  • Göz iltihaplarına karşı pansuman yaparak kullanılmaktadır

Karaçalı Çayı Nasıl Yapılır

Taze yaprakları gölge ve havadar bir yerde kurutularak çay yapımında kullanılabilir.

Bir fincan kaynamış suya bir tutam kuru yaprak atın ve  5 dakika demlenmesi bekleyin. Demlendikten sonra dlerseniz limon ve bal ilave ederek içebilirsiniz. Bilindiği üzere bal ve limon da böbrek taşı problemlerine iyi gelmektedir. Çayın etkisini arttırmak için bal ve limon kullanabilirsiniz.

Karaçalı Bitkisi Nasıl Kullanılır

Göz iltihabına karşı : Göz iltihabına karşı karaçalı çayını demleyip ılımasını bekleyerek kullanabilirsiniz. ılık çaya pamuk batırarak gözler kapalı iken pansuman yapılabilir

Böbrek taşına karşı karaçalı kullanımı: Böbrek taşı problemlerine karşı karaçalı çayı içilebilir. fakat aşırıya kaçmadan günde iki fincan olmak üzere her defasında taze olarak hazırlanmalıdır

Çıban ve yaralara karşı kullanımı: Çıban ,sivilce ,akne ve yaralar için karaçalı yaprağını havanda dövüp bu lapayı problemli bölgeye bir saat kadar sarabilir yada sürerek 2 saat bekletip ılık ve temiz suyla temizleyebilirsiniz

Karaçalı kullanımı güvenli mi?

Bitki araştırmacısı ve fitoterapi uzmanı Dr. Muammer Yıldız halk tarafından yaygın olarak kullanılan karaçalı bitkisiyle ilgili yöre halkıyla yaptığı söyleşileri aktardığı yazısında yan etkilerinden bahsetmemiştir. Bitkiyi kullanan yöre halkının bu bitkinin kullanımından sonra şifa bulduğunu aktarmıştır.

Açıkçası herhangi bir ticari kaygı taşımadan karaçalı bitkisini kullananlar tarafından faydasının görüldüğüne dair yapılan açıklamalar bana güven verdi. Son zamanlarda ne yazık ki ticari kaygı taşıyan bir çok firmanın ürettiği zayıflama ilaçları ve benzeri bitkisel ürünler yüzünden insanlar hayatını kaybetmektedir. Üstelik o ürünler laboratuvar ortamında incelenmiş ve çoğu da onay almıştır. Bundan yola çıkarak halkın kullandığı ve herhangi bir katkı maddesi içermeyen şifalı bir bitki bana daha güvenilir geliyor.

Elbetteki bu benim kendi fikrim. ben bir uzman değilim. sizi de yalnış yönlendirmek istemem. sadece düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Kararı verecek olan sizlersiniz. Şunu da belirteyim Karaçalı bitkisiyle ilgili laboratuvar incelemesi için ilk adımlar atılmıştır fakat henüz bu çalışmaların sonucu yayınlanmamıştır. Karaçalı bitkisinin tıbbi kullanımıyla ilgili henüz bir bilgi mevcut değil. Konuyla ilgili gelişmeleri ilerleyen zamanlarda size aktarmaya çalışacağım.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi Bitki Center’in aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Share this post

PinIt

1 Reply to “Karaçalının Faydaları”

  1. semra dedi ki:

    Muğlada yetişiyor bu bitki. yöre halkı toplayıp kurutuyor çayını yapıyorlar. hiç cesaret edip içmemiştim ama faydalıymış gerçekten. teşekkürler ben de deneyecem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top