İnsan sağlığını kötü yönde etkileyen besinlerin başında et gelmektedir ve et üretiminin artması, uzmanlar tarafından endişe verici bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden et tüketimini azaltmak ve sebze türü sağlıklı besinleri tüketmek büyük önem taşıyor. Karalahana faydaları ile ünlenen önemli bir besindir. Bu açıdan fazla et tüketimi yerine karalahana gibi zengin içerikli sebzelere başvurulabilir.

Karalahana Faydası

Artrit ve kalp hastalıklarına karşı biz insanların en büyük müttefiklerinden olan karalahana, iltihap giderici özelliği ile de bilinmektedir. Sebze tüketmek demir eksikliğine neden olur denmektedir; ama karalahanada bulunan demir miktarı, bir biftekte bulunan demir miktarından daha fazladır. Sonuç olarak karalahana tüketen insanlar da demir eksikliği gibi bir durumun yaşanması çok zordur. İnsanların lif ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacını gideremez ise, belli başlı sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Bu hastalıkların başında da, kalp hastalıkları, kanser ve sindirim bozuklukları gelmektedir. Karalahana, insan vücudunun ihtiyacı olan lifi sağladığı gibi, protein de kazandırır.

karalahana
Karalahana, kalsiyum açısından da zengin bir besindir ve kalsiyum kaynağı olarak bilinen sütten bile daha çok kalsiyum içermektedir. İçinde C ve A vitaminlerini de bulunduran bu besin, omege yağ asitlerini de fazlası ile barındırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler de karalahana tüketmektedir ve karalahana her yönden zengin bir besindir. Son olarak et içinde ki proteinler, her ne kadar insan vücudu için ihtiyaç olsa da, birçok sebze de bu proteinleri fazlası ile alabilirsiniz. Et yemeyin demiyoruz elbette; ama mümkün olduğunca az tüketin ve sebze ağırlıklı besinleri ve yemekleri fazlası ile tüketmeye bakın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top