Karanfil Çayı

KARANFIL-CAYI.jpg

Karanfil Çayı

Karanfil çayı, hem aromatik kokusu hem de tıbbi özellikleri nedeniyle yüzyıllardır çeşitli kültürlerde popüler olan bir bitki çayıdır. “Syzygium aromaticum” olarak bilimsel adlandırılan karanfil bitkisi, başta Güneydoğu Asya olmak üzere farklı bölgelerde yetişir ve baharat olarak da kullanılır. Bu bitkinin tomurcukları kurutularak elde edilen karanfiller, özellikle baharatlı yemeklerde ve tatlılarda kullanılırken, karanfil çayı da sağlık faydalarıyla dikkat çeker.

Sadece vücuda olan sağlık yararlarının yanı sıra saç derisine de faydaları olması karanfil çayının geniş bir yelpazeye sahip olduğunu gösterir.

Karanfil Çayı Faydaları

1. Bağırsak hareketlerini hızlandırması sayesinde kabızlık ve iltihaplanma sorunlarının önüne geçer. Ayrıca bağırsak parazitlerini yok etmeye de yardımcı olur.

2. Karanfil çayının içilmesi, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri sayesinde gaz problemleri gibi sorunlara iyi gelir.

3. Karanfil, doğal ağrı kesici özelliklere sahiptir. Özellikle diş ağrısı gibi sorunları geçirmekte kullanılmaktadır.

4. İçeriğindeki bazı bileşenler sayesinde bu çay, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olarak vücudu hastalıklara karşı korur.

5. Karanfil, güçlü antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı önlemeye yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir.

6. Karanfilin içerdiği uçucu yağlar, solunum yollarını rahatlatır ve özellikle soğuk algınlığı veya sinüs tıkanıklığı gibi durumlarda rahatlatıcı etki sağlar.

7. Karanfil, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, ağız sağlığını destekler ve kötü nefesi geçirir.

8. Kan şekerini düzenlemesi sebebiyle diyabet riski olan bireyler için faydalıdır.

9. Eklem ağrılarına karşı etkilidir. Bu yüzden eklem iltihapları tedavisinde etkili rol oynar.

Karanfil Çayı

Karanfil Çayının Saça Faydaları

  1.  Karanfilin içerdiği özellikle eugenol gibi bileşikler, saç derisinin kan dolaşımını artırır. Saç köklerini güçlendirerek saç çıkartır ve saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği bu bileşen sayesinde saç dökülmesini de engeller.
  2.  Karanfil, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, saç derisindeki mikroorganizmaların büyümesini engeller ve kepek gibi saç derisi sorunlarını önler.
  3. Karanfil çayı, saç tellerini güçlendirmek ve saçların daha parlak görünmesini sağlar.

Çayın Hazırlanışı

Malzemeler:

  • Kurutulmuş karanfil tomurcukları (1-2 tatlı kaşığı)
  • Su (1 su bardağı)

Yapılışı:

  1. Kaynamış suyun içerisine karanfilleri ekleyin. İsterseniz karanfilleri dövüp toz halinde de ekleyebilirsiniz.
  2. Çayın demlenmesi için 5-10 dakika üstünü kapatıp bekleyin.

Not: Diyet yapanlar kullanmamalıdır çünkü karanfil iştah açıcıdır. Ayrıca gebelik sürecinde içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Kaliteli Karanfil Nasıl Anlaşılır?

Yüzdürme testi, karanfilin kalitesini öğrenmek için kolay bir yoldur. Kaliteli karanfil suya atılınca ya dibe iner ya da suda dikey şekilde asılı kalır. Adi karanfil ise, su üzerinde yatay bir biçimde yüzer.

Karanfil Çayı ile ilgili daha fazla bilgi için google araması yapabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top