Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanımı

Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanımı

Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanımı

Karanfil Yağı

 Uçucu yağ, sabit yağ ve tanen içerir.

Karanfilden elde edilen karanfil yağı; kalsiyum , hidroklorik asit, demir, fosfor, sodyum, potasyum, A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Karanfil yağı, kozmetik sanayinde ve parfüm yapımında kullanıldığı gibi bitkisel tedavi amacıyla da oldukça yaygın bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Karanfil Yağı Faydaları ve Kullanımı

Diş ağrısına oldukça faydalıdır
. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur veya gene piyasada satılan karanfil yağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

Enfeksiyonlara karşı  Bitkisel bir Çözümdür
Karanfil yağının ve içerdiği temel bileşen olan öjenol sebebiyle dermatofit enfeksiyonlarına yol açan mantarlar (Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum) üzerinde kuvvetli etkisi bulunur.

Antiseptik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı yara , kesik, uyuz, mantar, mantar enfeksiyonları, isilik, uyuz, vs böcek sokması yaralarının doğal ve bitkisel tedavisi için kullanılabilir. Karanfil yağı doğal haliyle oldukça kuvvetli bir antiseptik etki yaptığı için su ile seyreltilmiş biçimde kullanılmalıdır. Hassas cilt yapısına sahip kişiler kesinlikle karanfil yağı kullanırken dikkatli olsunlar.

Karanfil Yağı ile Sivilce tedavisi
Sivilce sorunu olan kişilerde sivilce kızarıklıklarını ve sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri geçirmek için de karanfil yağı kullanılmaktadır. Diğer taraftan karanfil yağı ciltte oluşan lekeler ve kırışıklıklar için de doğal tedavi amacıyla fayda sağlayan bir bitkisel yağdır.

Karanfil Yağı ile Strese, Uykusuzluğa, Depresyona ve Unutkanlığa Bitkisel Çözüm
Karanfil yağı hem doğal bir afrodizyak hem de mükemmel bir stres giderici etkisi olan bir bitkisel uçucu yağdır. Zihin açıcı ve dikkat toplamayı kolaylaştırıcı özelliği ile zihinsel yorgunluğu giderir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla uygun miktarlarda tüketilen karanfil yağı zihini açar, berraklaştırır ve unutkanlık, hafıza kaybı, aneksiyete, depresyona sorunu çekenlere yardımcı olur. Diğer yandan uykusuzluk veya uyku bozuklukları çeken kişilerin daha rahat uyku çekebilmeleri amacıyla karanfil yağı tüketmeleri önerilir.

Karanfil Yağı ile Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Karanfil yağı tuz ile karıştırılır ve alnına şakak bölgesine uygulandığında, soğutucu-serinletici etki sağlar ve baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.

Karanfil yağının saça faydaları:
Saç besleyici ve saçtaki kırılmaları önleyici etkisi nedeniyle saç bakımında karanfil yağından çokça faydalanılır.
Karanfil yağının diğer faydaları şunlardır:
Kozmetikte: Karanfil yağı kozmetik kremler ve losyonlar içerisinde sıklıkla bulunan bir bitki yağıdır. Ayrıca aromaterapi, masaj tedavisi gibi alanlarda da karanfil yağından yararlanılır. Stres nedeniyle oluşan tutulmalar ile kas gerilmelerine ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
Karanfil yağı, antiseptik, antiviral ve antifungal (mantar hastalıklarına karşı ) kullanılabilen bir yağdır

Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanımı
Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanımı

Diğer Faydaları

Hazımsızlığa, arpacık şikayetine, kulak ağrısına, mide bulantısına, öksürüğe, balgama, bronşit , astım, sinüzit gibi solunum yolları hastalıklarına, soğuk algınlığı şikayetlerine iyi gelmektedir. Diğer yandan karanfil yoğu oldukça etkili bir detoks bitkisel ürünüdür.

Metabolizma hızını artıran karanfil, çay olarak ta tüketildiğinde zayıflatan çaylar kadar etkili olabilmektedir. Uzak doğu ülkelerinde karanfil yağı, erken boşalma bitkisel tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli :

Dahilen; 1 fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir.
Masaj için kullanırken, en az 100 cc sabit yağ (susam,tatlı badem vb) ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

Karanfil Yağı Nasıl Hazırlanır?

Bir kavanoza karanfil doldurulur. Üzerine bitkiyi iyice örtecek kadar zeytinyağı ilave edilir. (yoksa küf oluşur) 2 hafta güneşte ya da sıcak bir yerde durduktan sonra süzülüp tekrar aynı yağın içine yeni bitki eklenir. 2 hafta daha bekletilir. Arada çalkalamakta fayda vardır. Bu süre sonunda süzülen yağ şişelenir.

 

Yüzdeki Kepeklenmeye Karşı Karanfil…
 Karanfilden, pek çok ev ilacı yapılır. Bunlardan birisi de yüzdeki kepeklenme için hazırlanabilinen bir reçetedir.

1

Bir diş karanfil iyice dövülür toz haline getirilir, bir su bardağı kaynasuda kaynatılır. 10 – 12 dakika sonra, demlenmeye bırakılır, iyice süzülür. Akşamları, yüz, alışılagelmiş şekilde temizlenir. Daha sonra yüze bolca, karanfil suyu sürülür. 30 -35 dakika sonra, yüz bol soğuk suyla yıkanır. Karanfil esansının mikroplara karşı tesiri de vardır. Ciltte beliren kepeklenmeye karşı çok iyi gelen ev reçetesi için küçük bir karanfil yeterlidir.

2

Bir diş karanfil, bir su bardağı kaynar suda haşlanır. Karanfilin de öğütüp toz haline getirilmesi gerekir. Hazırlanan çay 10 – 15 dakika demde tutulduktan sonra süzülür. Akşam, yüz iyice temizlenir, karanfil suyu sürülür, 25 – 30 dakika sonra yüz soğuk suyla yıkanır

Uyarı

Yüksek miktarda kullanıldığında zararlıdır. Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye sebep olabilir. İçerisindeki yüksek miktardaki eterli yağ, epitel dokuyu tahriş eder.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

Share this post

PinIt

1 Reply to “Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanımı”

  1. Sudenaz dedi ki:

    Gerçekten çok güzel bir konuya, çok iyi bir şekilde değinmişsiniz. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top