Karatay Diyeti Nedir? – Karatay Diyeti Yapanlar Yorumları

Karatay Diyetinin Özünde Ne Var?

İdeal kilo kavramı ile tanıştığımız uzun yıllardan beri binlerce diyet elimize geldi geçti. Yarı aç yarı tok yaşayan insanlar, bitkisel zayıflama ürünleri, özel kürler, spor salonları derken bir anda tüm bildiklerimizi allak bullak eden Dr. Canan Karatay çıktı ve “Yanlış yapıyorsunuz” dedi. Birçok kişi tarafından tepki alıyor olsa da bugün Dr. Canan Karatay ülkemizin en rağbet gören ve 5-6 ay sonrasına randevu veren özel diyetisyenlerinin başında geliyor. Çarpıcı açıklamalar ile basında da sık rastladığımız hocamız doğruları mı söylüyor? Peki, Canan Karatay diyeti yapanlar ne diyor? Tüm merak ettiklerinizi bizler de merak etti. İşte sonuçlar.

Dr. Canan Karatay’ın aslında bizlere empoze etmeye çalıştığı şeyin bir diyet değil, sağlıklı yaşam biçimi olduğunu öncelikle söylemek gerekiyor. Geleneksel bir kültür ile doğup büyüyen Türk halkı ağlayan ya da dişi çıkan çocuğunun eline ekmek vererek büyüttü. Bugün birçoğumuz ekmek olmadan asla doyamıyoruz. Tabağımızı bitirmek zorunda olduk hep. Annelerin çocuklarına verdiği son lokmalar asla bitmedi. İşte Canan Hanım bu konuları ve geleneksel beslenme kültürümüze kocam bir balta vurduğu için bir hayli eleştiri alıyor.

Canan Karatay bedeni bir bütün olarak kurguluyor ve bunun üzerinden hareket ediyor. Bu neden ile Canan Karatay diyet listesi ile yağ yakmak daha hızlanırken aynı zamanda hormonlarda düzenli bir şekilde çalışmaya başlıyor. Öğün saatleri olarak sabah 8 ile 9 arası kahvaltı, ara öğün olarak saat 10:00 tercih ediliyor. Öğle yemeği için ise 13 ile 14 arasında yemek yemeniz yeterli. Ayrıca ikinci ara öğünüz saat 15:00’de, akşam yemeğini de 18:00 ile 19:00 saatleri arasında yenmesi önemli.

Özellikle ekmeği hayatımızdan çıkartmamız konusunda bizlere salık veren Canan Karatay, ekmeğin sağlık bozucu etkileri ve aşırı kiloya davetiye çıkartmaktan başka bir işe yaramadığını söylemekte. Bu şekilde ekmeğin yerine yine B vitamini içeren kuruyemişleri tercih edebilir, özellikle sabah kahvaltısında ceviz içi ve badem gibi kuru yemişleri tüketebilirsiniz.

Karatay diyetinde en çok dikkati çeken bir diğer konu ise kiloya neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması. Aç kalma korkumuzu, düşük glisemik indeksli olan gıdalar ile bastırabiliyoruz. Bu şekilde beden kendini korumaya geçmeden sağlıklı bir şekilde zayıflama eğilimine giriyor. Ayrıca öğün aralarında 3-4 saat olması nedeni ile leptin hormonu devreye girerek, yağların ara öğün gibi kullanılması sağlanıyor ve bu da fazla yağların yakılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca bu konular dikkate alındığında sofralarınızdan hamur işlerini, ekmek, simit, patates, mısır, hazır meyve suları, hazır çorba, sucuk, salam sosis gibi tüm besinler ile vedalaşmanız gerekiyor.

Kalori Hesabını Rafa Kaldırıyoruz

Yıllardan beri bildiğimiz düşük kalorili yemekler, aman bu yemekte ki kalori bilmem ne kadar, onu yakmak için şu kadar yürümen, spor yapman gibi doğru bildiğimiz yanlışlar ile vedalaşıyoruz. Karatay bizlere Gİ yani Glisemik İndeks ile tanıştırıyor. Peki, nedir bu glisemik indeks? Yiyeceklerin içinde bulunan karbonhidrat miktarına göre hesaplanan bu indeks; içeriğinde karbonhidrat olan gıda tüketip, kana geçtiğinde ki kan şekerini yükseltme hızı olarak tanımlanıyor. Glisemik indeks; düşük (0-55), orta (55- 70) ve yüksek (70-100) olarak kabul ediliyor. Glisemik indeksi ölçülemeyen gıdalar ise karbonhidrat içermedikleri ortaya çıkıyor. Ve bu tip besinler genellikle proteinler ihtiva ediyor. Bu durumda 0 (sıfır) Gİ olan besinlerin başında ise; kırmızı ve beyaz et, sebzeler, baklagiller, kuruyemişler ve meyvelerden bazıları yer alıyor.

Karatay Diyeti Uygulayanlar Ne Diyor?

Genel olarak Karatay diyeti uygulayanlar sonuçlardan oldukça memnun olduklarını farklı forumlarda ve sosyal medyada dile getiriyorlar. Uzun yıllardan beri diyet yaparak, aç kalarak ve spor yaparak yine de kilolarından kurtulamayanlar, bu diyete sayesinde aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo verdiklerini belirtmekteler. Bu neden ile de Canan Karatay’ın hazırlamış olduğu diyet programları ciddi anlamda talep görüyor.

Sonuç olarak Karatay Diyeti farklı beklentileri doğru şekilde karşıladığı için Türk halkının genel DNA yapısına uygun olarak işleyen özel bir diyettir. Bir parça tereyağı ya da doğal hayvansal yağların bedene aslında zararı olmadığını, bedenin kendine özgü bir denge de çalıştığında sağlıklı ve ideal kilo kavramı ile buluşacağını bizlere göstermiş oluyor. Özellikle ekmek, şeker ve undan uzak durulması gereken diyet listesi, aslına bakılırsa sağlıklı bir yaşam için yenilmesi gereken besinlerden oluşan bir formül. Bu şekilde sizler de harfiyen diyeti uygulamamış olsanız da, yazımızdan edineceğiniz bilgiler sayesinde neyi yiyip, neyi yemeyeceğinizi az çok anlamış oluyorsunuz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top