Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır?

Karnabahar Yemeği

Karnabahar Yemeği

Sebze tüketimi ülkemizin bazı bölgelerinde yaygındır. Özellikle Ege, Marmara, Karadeniz ve Akdeniz beslenme alışkanlıkları bakımından daha sağlıklı bir çizgiye sahiptir. Sebze yemeklerinin yoğunlukla zeytinyağlı yapılması ise onların lezzetinin çok daha iyi şekilde olmasını sağlıyor. Ayrıca besin değeri de yüksek oluyor.

Farklı sebzeler ile hazırlanan yemeklerden birisi de Karnabahar yemeğidir. Zeytin yağlı ya da etli olarak yapılabilen bu kış sebzesi, besin değeri bakımından da oldukça değerlidir. Gelin şimdi kış aylarının bu vazgeçilmez sebzesi ile harika bir yemek yapalım.

Karnabahar yemeği için gerekli malzemeler

1 orta boy karnabahar

1 adet soğan

2 yemek kaşığı salça ( domates ve biber karışık olabilir)

1 adet havuç

1 tane kesme şeker

1/2 çay bardağı zeytinyağı

Karnabahar yemeğinin yapılışı

Öncelikle karnabaharı ayıklayın, orta büyüklükte olacak şekilde parçalara ayırın.

Soğanları ayıklayın, faredişi şeklinde doğrayın. Havucu da aynı şekilde ayıkladıktan sonra halka şeklinde doğrayın.

Pişirme aşamasında zeytinyağını tencereye koyun. İçine önce soğanları koyup, hafif pembeleşinceye kadar kavurun. Sonrasında doğradığınız havuçları ilave edin. Biraz kavrulmaya başladıktan sonra, salçasını ilave edin ve sonrasında karnabaharları ilave ederek, kısık ateşte 15- 20 dakika kadar kavurmaya devam edin. Sonrasında 1 su bardağı kadar kaynak suyu ilave ederek, şekeri ilave edip, 10 dakika kadar bekleyin. Tamamen piştiklerine emin olana kadar, ateşten almayın.

Tamamen piştikten sonra ateşten alabilirsiniz. Biraz dinlendikten sonra yanı pirinç pilavı ile servis yapabilirsiniz. Eğer sebze yemeklerini zeytinyağlı tüketemiyorsanız, kıymalı ya da kuşbaşılı olarak deneyebilirsiniz.

Karnabahar özellikle kış aylarında yetişen, ülkemizin genelinde sıklıkla tüketilen bir bitkidir. Karnabahar ile ilgili detaylara sitemizde ki ilgili makaleden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, karnabahar neye iyi gelir, ne özellikleri vardır gibi konuları merak ediyorsanız, sizler de sitemizde makalemize göz atabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top