Kasık Ağrısına Bitkisel Çözüm

Adet dönemlerinde  kasık ağrısı oldukça sık görülen bir durumdur. Ağrının sebebini saptayabilmek için öncelikle ağrının derecesi önemlidir ve detaylı bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Üreme sistemi detaylı bir şekilde incelenerek ultrasonografi ile muayene tamamlanmalıdır. Özellikle ani başlayan ağrılar için mutlaka doktora gidilmelidir ve doktora gidilmeden herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

Ayrıca regl döneminde sık rastlanan kasık ağrıları için rahatlatıcı yöntemler denenebilir. Bu dönemde beslenme alışkanlığına dikkat etmek gerekir. Tuz tüketimini azaltmak, balık, et, fındık ve fıstık tüketmek bunların yanı sıra acılı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Bu dönemlerde rahatlatıcı çaylar kasık ağrılarına iyi gelir.Kasık ağrıları için bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Civan Perçemi:

Civanperçemi çayı  bu dönemde tüketilebilir. Yarım litre suda 1tatlı kaşığı civanperçemini kaynatıp, 3 dakika ağzı kapalı kısık ateşte demleyip, süzdükten sonra adet zamanınızdan 3 gün önce; akşamları ve sabahları 1 su bardağı içebilirsiniz. Bu çayı günlük taze olarak tüketmelisiniz.

Rezene:

Rezene ve portakal kabuğunu aynı miktarda karıştırıp suda kaynatarak içebilirsiniz.  Kadınlarda kadın hastalıklarıyla alakalı kasık ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Lavanta Çayı:

Regl döneminde oluşan kasık ağrılarına karşı Lavanta çayının faydalı olduğu düşünülmektedir. Günde bir veya iki bardak tüketilebilir.

Papatya Çayı:

 Regl döneminde meydana gelen kasık ağrılarına karşı papatya çayı da faydalı olabilir. Ağrıların şiddetini azaltarak rahatlama sağlar.

Mentollü nane, yarpuz çiçeği gibi bitkilerini de ayrı ayrı kaynatarak veya birkaçını bir arada kaynatarak içebilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı safranı kaynatıp kaynayan suya 1 kaşık bal ekleyerek içebilirsiniz

Kasık bölgesindeki ağrı ile birlikte üşüme, titreme, yanma, ateş gibi belirtiler de görülüyorsa iltihabik bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumda sıvı alımı arttırılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Önemli Uyarı:

⇔Doktorunuza başvurmadan bitki çaylarını kullanmayınız.

⇔Gebelikteki kasık ağrılarında bitki çayları kullanımı sakıncalı olabilir.

⇔Eğer adet gecikmesi söz konusu ise gebe olma ihtimaline karşı ,kasık ağrılarını geçirmek için bitkisel veya diğer ilaçları alırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bitkisal ilaçlar dahil diğer ilaçların düşük yapma başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olabilir veya bebeğin sağlığını tehtid edebilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top