İlginç bir oluşun olan Kehribar nedir diye merak ediyorsanız en özet cevap fosilleşmiş reçine olacaktır. Kehribar taşının kullanıldığı yerler arasında takılar önemli bir yer kaplar. Ayrıca kehribar taşından yapılan takıların insan vücuduna  faydaları bulunmaktadır. Kehribarın diğer adı Amberdir

Kehribar, çamgillerden, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir

Bazı toplumlarda süs eşyası yapımında kullanılan Kehribar, açık sarı ve kızıl arasında farklı renklere sahip olabilmektedir. Kadınların en sevdiği süs eşyası malzemesi olan Kehribar, Baltık çıkarılmaktadır. Kehribarı diğer süs malzemelerinden farklı yapan yönü fosilleşmiş böceklerden ve yabani otlardan oluşmuş bir fosil oluşudur.

En fazla çıkarıldığı bölge Rusya’nın Kaliningrad Bölgesi’dir. Kehribarın en çok çıkarıldığı yerler Rusya, Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya’dır.

Kehribar’ın oluşumu da oldukça ilginçtir. Denizin 25, 40 metre derinliklerinde kümelenen Kehribar damarlar şeklinde bulunur. Kehribarın oluşumu, kıtalar arası hareketler esnasında deniz dibinde kalmış çam sakızlarının bir bölgede toplanmasıyla mümkün olmaktadır. Kehribar taşı içinde böcek, yaprak veya çiçek bulundurabilmektedir ve bu da eski çağlarla ilgili önemli bilgiler vermektedir.

Kehribarın içeriğinde deterpenik reçine asitleri, rezenler ve biraz uçucu yağ bulunmaktadır.

Kehribar Taşı Kullanıldığı Yerler ve Faydaları

Kehribar Taşı  Kullanıldığı Yerler ve Faydaları

İnsan sağlığına bir çok olumlu etkisi olduğu bilinen Kehribar taşı bir çok yerde kullanılabilmektedir. Şifalı taşlar kategorisine giren Kehribar taşı, aksesuar olarak kullanılmaktadır. Kehribar taşından yapılan gerdanlık takısı, troid bezi ve de boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu önemli ölçüde engelleyebilmektedir. Ayrıca guatr hastalığının oluşması önemli ölçüde engelleyebilmektedir. Kehribar taşının iyi geldiği diğer rahatsızlıklar arasında astım, bronşit ve alerji sorunu bulunmaktadır.

Ağrı kesici özelliği de Kehribar taşının faydaları arasındadır. Kehribar taşının kullanıldığı yerler arasında romatizmal ağrıları olanlara ağrı kesici olarak tavsiye edilmesi de vardır. Ağrının olduğu yere kehribar taşının sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Sindirim sistemine iyi gelmek de Kehribar taşının faydaları arasında sayılabilir. Kehribar taşı bağırsakların çalışmasını düzenleyerek insan vücudunda sindirim sistemine büyük fayda sağlayabilmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top