Kenevir  yağı kullanarak kanseri yenen hastalar var. Amerika’da tıbbı kenevir (cannabis) kullanımının yasal olduğu eyaletlerde çok sayıda kanser hastasının iyileştiği ifade ediliyor fakat uzmanlar kenevir yağının kanser üzerinde olumlu etkileri olduğunu kabul etse de henüz kenevirin kanser tedavisinde kullanımıyla  ilgili yeterli klinik çalışma olmadığını beyan etmişlerdir.Bu makalede kenevir tohumundan elde edilen yağdan bahsedeceğim çünkü kanseri iyileştirdiği iddia edilen cannabis adlı kenevir yağının ülkemizde üretimi ve kullanımı yoktur.

Kenevir tohum yağı ise ülkemizde üretilmekte ve satılmaktadır. kenevir tohum yağı  Omega 6 ve Omega 3 bakımından zengin bir yağdır. sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye destek olabilecek bir besin kaynağı olarak değerlendiriliyor. İçeriğindeki esansiyel yağ asitleriyle güçlü antioksidan etkiye sahip olan kenevir yağı, günde bir tatlı kaşığı olmak üzere ağız yoluyla alınıyor . Harici olarak da cilt problemlerine karşı kullanılabiliyor.

Kenevir tohumu yağı, kenevirin tohumlarından soğuk-sıkma yöntemi ile elde ediliyor. Bu yağ üretilirken kenevir yaprağı kullanılmıyor. sadece tohumundan elde ediliyor. Bilindiği gibi kenevirin esrar yapımında kullanılan kısmı yapraklarıdır. Bu nedenle kenevir tohumu dinen kullanımı helal olan bir tohumdur. Yapraklarında bulunan maddeler kenevirin tohumunda yer almaz.

Kenevir Tohumu  Omega-6 asidi olan linoleik asit içerir. Linoleik Asit  metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına destek olur. Hormon bozukluğuna iyi gelir, hormonları dengeler. Ayrıca  linoleik asit kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur .Saçları, tırnakları  ve cilt sağlığını destekler. Kenevir tohumu iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Kenevir otu ; aptal otu, kendir otu, kınnap otu, esrar otu isimleriyle de bilinir. kenevir bitkisinin yaprakları esrar yapımında kullanıldığı için denetim altında yetiştirilen bir bitkidir. Kurutulmuş kenevir çiçekleri halk arasında çok eski tarihlerden beri baş ağrısı ve romatizma ağrılarında tedavi maksatlı kullanılmıştır. Günümüzde ise bağımlılık yaptığından dolayı tedavi amaçlı kullanılmıyor. Yaprakları haşlanarak lapa haline getirilen kenevir ağrılı bölgeye kompres yaparak ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca, Avrupa ülkelerinde kenevir suyu ağrıları azaltmak için içiliyor. Ancak ülkemizde sadece tohumu kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı yaprağının kullanımıyla ilgili bir uygulama yoktur.

Kenevir tohumu diğer proteinlere nazaran kolay sindirilebilen değerli bir protein kaynağıdırKenevir tohumu, Tam Protein grubunda yer alan bir bitki tohumudur. Sağlığımız için gerekli tüm protein gruplarını barındırır.. Ayrıca demir bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda kenevir tohumu Magnezyum, kalsiyum,  manganez ve çinko barındırır.

Anti-aging özelliği vardır .yenileyici,canlandırıcı, cilt dokusunu onarıcı etkilere sahiptir. Cildin su kaybını azaltır ve cildi nemlendirir.Ciltte yağlılık etkisi bırakmadan hızla emilir. cildi Sıkılaştırır

Saça parlaklık verir ve saçı onarır. aynı zamanda saçı yumuşatır ve kolay taranmasını sağlar. kırık ve yıpranmış saçı besler.

Kenevir bitkisi kötü amaçla kullanıldığında tehlikeli bir bitkidir . fakat tedavi amaçlı kullanıldığında oldukça faydalıdır. yani aslında kenevir bitkisi kötü bir bitki değildir. kenevir bitkisini kötü amaçlı üretenler kenevir bitkisinin bu denli kötü bir imaja sahip olmasına sebep olmuştur.

Kenevir tohumunu ve yağını aşırı dozda kullanmayınız. unutmayın ki en faydalı şeyin bile fazlası zarardır.

Diğer Konu Başlıkları

Köri Kanser Hücresini Yok Ediyor

Tarçın Elması Ve Kanser

Karahindiba ve Kanser

Karahindiba çayı ve Kanser

Share this post

PinIt

6 Replies to “Kenevir Tohumunun Faydaları”

 1. ahmet erbaş dedi ki:

  Sayın ozlem akgün bir makale ancak bu kadar güzel yazılabilir. açıkçası konu başlığını görünce dedimki esrar bitkisi nasıl faydalı olabilirki. ben tohumundan esrar yapıldığını sanıyordum. kafamdaki tüm sorulara o kadar güzel cevap aldımki. elinize sağlık. bu paylaşımları bir ekip mi yapıyor yoksa tek bir yazar mı? hemen hemen her konunun üst kısmında bu isim var. bu bir yazar ismimi yoksa yalnışmı anladım bilmiyorum ama. kim yazıyorsa eline sağlık

  1. ozlem Akgün dedi ki:

   Bu güzel düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz Ahmet bey

 2. sude naz dedi ki:

  Kansere iyi geldiği söylenen bu kadar bitki varken neden hala kemoterapi diye bişey var. ve neden hala insanlar kanserden ölüyor. neden Bitkilerden kanser ilacı yapılmıyor anlayamıyorum

 3. Recep dedi ki:

  yalnız hatalı bir yorum söz konusu. kenevir tohumu yağı ile kanser tedavi edilmiyor!.. olmuş olan kenevir bitkiisinin yağı ile kanser tedavi ediliyor. bu hassas bir konu ve yanlış ifadeler insanları yanlış yönlere sevk eder.

 4. ozlem Akgün dedi ki:

  Recep bey kenevir yağının sadece tohum kullanılarak elde edildiği yönünde bilgiler var. bitkinin yaprağından esrar yapıldığını biliyorum. yaprağından elde edilen yağ esrar özelliği taşımıyor mu ? Bildiklerinizi bizimle daha ayrıntılı paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler

  1. Kurtuluş kurti dedi ki:

   Özlem hanım benimde bilgim bitkinin çiçeğinden elde edilen Thc maddesinin kanser ve türevleri üzerinde etkisi olduğu yönünde kaynak olarak youtube Cannabis gegen Krebs! Wie mache ich Rick Simpson Öl How to make RSO …yazılırsa çıkacak olan videoyu gösterebilirim en basit yönüyle Cannabis yağı nasıl yapılır tarif ediliyor adı geçen teknik kanserli bir hastanın ismidir ve kendi tarifiyle iyileştiğini ispatlamıştır teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top