Kimyon Mide ve Bağırsağın Dostu

Türk mutfağında önemli yere sahip olan kimyon, başta mide ve bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağlıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, birçok baharat gibi kimyonun da yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra bileşimindeki maddelerden dolayı vücut metabolizmasına olumlu katkı sağladığını ifade etti.

Köri-Nedir-Nasıl-Kullanılır-2Kimyonun içerdiği özellikler bakımından bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağlamaktadır.Çinliler  bu baharatı geleneksel tıpta mide şişkinliği, gaz şikayetleri için yıllardır kullanmaktadır.

Kimyon, özellikle bulgurlu gıdaların mide ve bağırsaklarda yarattığı gaz ve sıkışma hissini en az düzeye indirir.

Mide ve bağırsak gazı şikayetleri kadınların hamilelik dönemlerinde yoğunlaşır. Bu dönemde kimyon kullanılabilir. Ayrıca, bebek ve çocuklarda da sindirim güçlüğü durumunda kullanılabilir. Ayrıca Annenin aldığı gaz yapıcı gıdalar süte de geçtiği için bebeğe verdiği rahatsızlık annenin sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıktan daha fazladır. bu nedenle emziren annelerin kimyon tüketmesi önerilmektedir.

Kimyonun midesi hassas kişilerde tahrişe yol açabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Tetiker, “Bu nedenle her gıda maddesinde olduğu gibi kimyonun tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı. Bunun dışında kimyonun bilinen bir yan etkisi bulunmuyor”

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top