Kiraz Çekirdeğinin Özellikleri

Kiraz şüphesiz bir çoğumuzun severek yediği bir meyvedir, Kirazı yiyor ve tabakta kalan kiraz çekirdekleri de her zaman olduğu gibi mutlaka çöpe gidiyordur… Peki ülkemizde genç bir girişimcinin kiraz çekirdeklerini meyve suyu fabrikalarından toplayarak bir iş kurduğunu ve kısa bir sürede şirketinin yurt dışına ihraç yaptığını biliyor muydunuz. Bu haberi okuduğumda kiraz çekirdekleriyle ilgili bir makale yazmaya ve bunu sizinle paylaşmaya karar verdim. Kiraz çekirdeğinin kullanım alanlarını ve özelliklerini sizin için araştırdım

Kiraz çekirdeği ilginç bir özelliğe sahip. Kiraz çekirdekleri mikro dalga fırında yada normal pişirim yaptığımız fırınlarda ısıtıldığında ısıyı içine hapsederek 4 saat boyunca sıcaklığını kaybetmiyor. bu özelliğinden yola çıkarak kiraz çekirdeklerinden sıcak su torbalarına alternatif olarak ısı yastıkları yapılmaktadır  ve bu yastıklar ısıtılarak romatizma ağrıları için kullanılmaktadır. üstelik kötü bir plastik kokusuna yada sıcak suyla haşlanma riskiyle  karşı karşıya kalmadan güvenli ve uzun süreli ısınma sağlıyor.

174432_27116_1426430473_M

Kendi Isı Yastığınızı Kendiniz Yapabilirsiniz

Kiraz çekirdeklerini toplayarak iyice temizleyip kurutabilir ve siz de evde kendi yastığınızı kendiniz yapabilirsiniz. üstelik çocuklarınız için de oldukça güvenli. Çocuklarda gaz problemlerine karşı kullanabilirsiniz.yapmanız gereken tek şey ısıya dayanıklı  bir kumaş alarak bir yastık dikmek ve kiraz çekirdeklerini içine doldurmak…Kullanacağınız zaman fırında ısıtmanız gerekiyor.150 derecede 10 dakika ısıtmanız yeterlidir.

Kiraz çekirdeği ısı yastıklarını Bel ağrılarına , adet ağrılarına, soğuk algınlığına ve romatizma kaynaklı eklem ağrılarına karşı kullanabilirsiniz.

Kiraz çekirdekleri sadece ısıyı içine hapsetmekle kalmıyor aynı zamanda buzdolabında muhafaza ederseniz yine 4 saat boyunca soğuk kalabiliyor. eriyen buzlarla uğraşmak zorunda kalmadan herhangi bir darbeden kaynaklı şişliğe soğuk kompres yapmak için kullanabilirsiniz. buzdolabında 1 saat kadar bekletilmesi yeterli oluyor.Yastığın kirlenmemesi için dilerseniz bir kılıf dikebilirsiniz.

Kiraz Çekirdeğinin Dahili Kullanımı

Kiraz çekirdeklerinin diğer bir kullanımı ise dahili olarak çekirdek suyunun içilmesi… kiraz çekirdekleri ezilerek kaynatılıyor ve süzülerek suyu içiliyor. Kiraz çekirdeği suyu idrar söktürücü olarak kullanılıyor.

 

Share this post

PinIt

2 Replies to “Kiraz Çekirdeği Nasıl Kullanılır”

  1. berna dedi ki:

    çok ilginç .ama kiraz zamanı geçti . keşke daha önce bilseydim bunu. kiraz çekirdeklerini biriktirirdim. acaba kiraz çekirdeklerini satan bir yer var mıdır.

  2. Ali ihsan dedi ki:

    Doğru bir bilgilendirme.alman yolcu gemisinde çalışmıştım masor olarak ısıtıp musteri lerin ağrıyan yerlerini koyordik kraz ckirdegi torbaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top