Kırkkilit Otunun Faydaları

Equisetum adı verilen Kırkkilit otu, geçmiş dönemler de farklı hastalıkların tedavisin de kullanılmış oldukça faydalı bir bitki çeşididir. Kırkkilit otu özellikle kemikleri güçsüz olan insanların tedavisinde kullanılır. Kemiklerin doku aralarında ki boşluklar osteoporo hastalığını meydana getirmektedir ve Kırkkilit otu bu hastalığa yakalananların en çok kullandığı bitkisel tedavilerin başında gelir.

Kırkkilit Otunun Faydaları

*İdrar söktürmekte oldukça etkilidir.

*Ödem azaltmakta kullanılır.

*Vücutta oluşan şişlikleri almada kullanılır.

*Kilo vermek isteyenler içinde ideal bir bitkisel tedavi yöntemidir.

* Vücutta oluşan yaralar ve izler için kullanılır.

*Saç uzamasında kullanılır.

* Kanama durdurma özelliğine sahiptir.

*Safra taşlarında sorunları olanlar içinde tavsiye edilir.

kırkkilit-otunun-zararlari

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Aktarlardan kurumuş şekilde Kırkkilit otunu temin etmeniz mümkündür. Kırkkilit otu çayı için ise, taze Kırkkilit otunu kullanabilirsiniz. Kuru Kırkkilit otundan 2 çay kaşığı bir kupa bardağın içine boşaltın. Taze Kırkkilit otundan yapmak isteyenler, 2 dal Kırkkilit otunu bardağa koymalı. Şimdi bunları sıcak suya koyun ve kaynama gerçekleştikten sonra yaklaşık 10 dakika soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra da tekrardan bardağınıza boşaltın ve bir 5-7 dakika arasında demlenmesini bekleyin. Bu süre dolduktan sonra, Kırkkilit otu çayınız hazır olacaktır.

Kırkkilit Otunu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günde en fazla 2 bardak tüketilmeli ve uzun vadede bu ot kullanılmamalıdır. Bu otu en fazla 3 hafta boyunca kullanmalısınız; aksi takdir de B vitamini eksikliğine maruz kalabilirsiniz. Kan şekerinizin düşmesine neden olacağı için, Diyabet hastalarının bu otu kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Hamile olan veya emzirme döneminde ki kadınların da bu otu kullanmamaları gereklidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top