Kırlangıç Otu

İçindekiler : Chelidonin, Cheleritrin, Homoklidolin, Karotin

Kırlangıç Otu, çiçeklerinin rengi nedeniyle Basur Otu ile karıştırılır ama tek ortak noktaları çiçeklerindeki benzerliktir.

Yaprakları meşe ağacının yapraklarına benzer, sap ve kökünden turuncu renkli koyuca bir usare çıkar. En çok ormanların güneye bakan kenarlarını, duvar diplerini, çit molozluklarını sever. Yaz istediği kadar kurak olsun, Kırlangıç Otu sapını kırdığınızda, turuncu renkli usaresi  akar. Kışın ise kar altında dahi, yaşayabilir.

 

Kırlangıç otunun Faydaları

Ciddî karaciğer hastalıkları için, homeopati yoluyla uygulandığında Kırlangıç Otu çok faydalı bir bitkidir.

Kan yapıcı ve kanı temizleyici özelliği vardır

Safra, böbrek ve karaciğer hastalıklarında başarı ile kullanılır.

Sarılığa karşı hemen tesir eder , kökü dahil tüm bitkiden 30 gr sap, çiçek ve yaprağı yarım litre beyaz şarap içinde iki saat kadar dinlendirin. idrar yaparken yanma ve batma, yanıklı ve ağrılı hemoroit ve kulak uğultusunda da bu şarabı kullanabilirsiniz.

Haricen habis deri hastalıklarında, nasır, siğil ve egzamalarda kullanılır

⇔ sıvısı katarakt ve kornea lekelerini de tedricen iyileştirir. Hatta göz kılcal damar kanamalarına da iyi gelir. Bir Kırlangıç Otu yaprağını yıkayıp, bunu iki parmağınızın arasında ezerek suyunu elde edersiniz. Elinize gelen ıslak sıvıyı gözünüzü kapayarak göz kapağı kenarlarına elinizle sürün. Gözün içine ovuşturulmasa da, göz kapağı onu göz ile kaynaştırır. Bu yöntem, görme bozukluklarını, aşırı göz yorgunluklarını ve kataraktı düzeltir.

Avrupa’da bazı eczanelerde Kırlangıç Otu’ndan yapılan bir hülasa satılıyor. Günde 10-15 damla, biraz su içerisine damlatılarak içilirse, bu da hastalıklara şifa verir.

Kadınların yüzlerindeki kıllar, kol ve bacaklarındaki kıllarda artma olursa, bu bir böbrek rahatsızlığına işarettir. Hastalıktan etkilenen yerlere sıkıştırıcıdan geçirilerek elde edilen Kırlangıç Otu suyu sürülür (taze su, altı ay kadar buzdolabında muhafaza edilebilir); birkaç saat işlemesi beklenir ve sonra, yumuşak bir sabunla yıkanır ve azıcık kurumuş olan deriye Portakal Nergisi, Papatya kremi veya Kılıç Otu yağı sürülür,

 chelidonium_majus

Kullanımı

Çay:    Bir silme tatlı kaşığı ot, 1 /4 litre kaynar su ile haşlanır.

Taze Su: Yaprak, sap ve çiçekleri yıkanıp, nemli iken mikser ile suyu sıkılıp alınır.

Hülasa: Eczane veya aktarlardan alabilirsiniz.

Şarap:    30    gr    Kırlangıç    Otu’nun    (kökü    dahil)    üstüne    1    litre    beyaz    şarap dökülür, iki saat bekletilir ve sonra süzülür. Yudum yudum kullanılır

 Siğil : Kırılıp sütü siğillere sürülmelidir.
 Nasır : Kırılıp sütü nasırlı bölgeye sürülür.
 Deri Veremi : Sütü derinin sorunlu olan bölgesine sürülerek  kullanılmalıdır

Çok dikkatli kullanılmalıdır. yalnış kullanımı zehirleyici olabilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top