Son zamanlarda üzerinde oldukça fazla çalışma yapılan kırmızı şarabın içinde ki resveratrol uzmanların dikkatini çekmiş ve özellikle bu madde uzmanların ilgi odağı olmuştu. Kimyasal bir madde olan resveratrol hakkında detaylı bilgiler çok tazedir ve bu maddenin birçok yönden insan sağlığına faydaları bulunduğu tespit edilmiştir.
Cambridge Üniversitesi yetkilileri de resveratrol maddesini inceleyenlerdendi ve yaptıkları çalışmalar sonucu resveratrol maddesinin, yüksek kalori sonucu doğan zararları yok ettiği tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı da, kilo vermede oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. İnsan hücresinde ki enerjinin artmasına da sebep olan bu madde, protein miktarını da arttırma özelliğine sahip.
Şarabın içinde ki resveratrol maddesinin yararları bu kadar; ama kırmızı şarabın yararları bitmedi. Kırmızı şarabın içinde bulunan antioksidan, yaşlanmayı geciktirdiği gibi kanser hastalıklarında da etkili bir silahtır. Kırmızı şarap insan sağlığı için sağlam bir müttefiktir ve kış aylarında insanı soğuk algınlıklarından korur. Kırmızı şarabın kalp sağlığına iyi geldiği de söylenmektedir. Bu konu hakkında çeşitli uzman görüşleri mevcuttur. Belli bir kesim, kırmızı şarabın kalp sağlığı için çok yararlı olduğunu söylerken, başka bir kesim de böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirtiyor.

indir (4)
Sonuç olarak resveratrol maddesi ve içinde ki antioksidan maddesi sayesinde, insan sağlığı için faydalı olan kırmızı şarap, fazla tüketildiği zamanda zararlı olabilmektedir. Bu yüzden kırmızı şarabın fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top