Kış Sebzeleri Nelerdir? Yararları

kis-sebzeleri.jpg

Kış mevsiminde yetişen sebzeler yaz sebzelerine göre güneş ışınlarını daha fazla alır ve vitamin açısından oldukça zengindir.

Kış sebzeleri neler yararları nedir?

KARALAHANA: Kükürtlü sebzelerden karalahananın pek çok yararı vardır. Kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve C vitamini deposu olan karalahana; çiğ olarak veya suyu sıkılarak da tüketilebilir.

Karalahana yararları: Kansızlığa iyi gelir, idrar söktürme işlevi vardır. Bağırsaklar için doğal lavman görevi üstlenen karalahana kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakta oluşan yaraları yumuşatırken şeker oranını dengeler ve düşürür. Kansere karşı koruma özelliği vardır. Hastalıklara karşı korur. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları, astım, romatizma, siyatik, apse için yararları vardır.

ISPANAK: Demir yönünden zengindir. Yapraklı sebzeler içinde en çok protein içeren sebzedir. Betakaroten içerir.

Ispanak yararları: Yüksek tansiyon hastaları için yararlıdır çünkü tansiyonu düşürme özelliği vardır. Kan pıhtılaşmasını azaltan ıspanak içerdiği betakaroten sayesinde yaşlanmaya bağlı çıkan göz rahatsızlıklarına da iyi gelir. Mide kanserlerinden bazıları önler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

BAL KABAĞI: Lifli yiyeceklerden bal kabağında A vitamini boldur, fosfor ve kalsiyum açısından zengindir.

Bal kabağı yararları: Lifli yiyecekler kolon kanseri oluşmasını önemli ölçüde engeller.

BROKOLİ: İçinde A vitamini, potasyum, folik asit vardır.

Brokoli yararları: Mide ve yemek borusu kanserine karşı koruma görevi vardır.

BRÜKSEL LAHANASI: Kükürtlü sebzelerdendir.

Brüksel Lahanası yararları: Kansere karşı koruyan sebzelerdendir. Kükürtlü sebzelerin kansere karşı koruyucu özellik taşıdıkları unutulmamalıdır.

HAVUÇ: A, B1, B2 vitaminleri içerir. Lifli sebzelerdendir. Su içeriği yüksektir

Havuç yararları: Halsizliğe iyi gelir. Karaciğere yardımcıdır ve kolesterole iyi gelir. Mide ve bağırsak problemlerine iyi gelir.

KEREVİZ: Kükürtlü sebzelerdendir.

Kereviz yararları: Sakinleştirici, kanı temizleme, kilo almayı önleme ve böbreklere iyi gelme gibi özellikleri vardır.

SOĞAN: Kükürt, lif,  B ve C vitamini açısından zengin soğanın çok fazla alanda faydası bulunmaktadır.

Beyaz ve sarı soğan yararları: Antioksidan açısından güçlü sarı ve beyaz soğanlar savunma mekanizmasını güçlendirici etkiye sahiptir Grip, nezle, astım gibi rahatsızlıklarına iyi gelir. Öksürüğü ve idrarı söktürür. Kemik erimesine iyi gelir. Kandaki şeker seviyesini düşürür. Böbrek taşının düşürülmesinde etkilidir. Cilt hastalıkları, kalp damar hastalıklarında kullanılır.

Kırmızı soğan yararları: Sigara içicilerinde oluşan nikotinin atılmasındasındaki etkisi büyüktür. Karaciğere yardımcıdır.

Yeşil soğan yararları: Yeşil soğanın özellikle beyaz kısmı C vitamini yeşil yaprakları ise beta karoten kaynağıdır.

Kan kolesterolünü düşürür, kalp hastalığı riskini ve pıhtılaşmasını azaltır, grip ve burun tıkanıklığı için de yararı olan yeşil soğan bolca tüketilmelidir.

kıs_sebzeleri_neler

kıs_sebzeleri_neler

LAHANA: B, C, U ve E vitaminleri ile potasyum açısından zengin olan lahana, kalorisi en düşük sebzelerdendir. Lahana diyetlerde tercih edilen sebzelerdendir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Lahana yararları: Karaciğer başta olmak hemen hemen vücudun diğer tüm organlarını koruyma özelliğini taşır. Mide ve yemek borusu kanserine karşı korur. U vitamini, mide ve bağırsakları korur mide ve bağırsaklardaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

MARUL: % 95’lik su içeriğine sahip marul A vitamini açısından zengindir.

MANTAR: Potasyum ve protein açısından zengin mantarda yağ oranı oldukça düşüktür.

MAYDANOZ: C vitamini açısından çok zengindir. A vitamini ve potasyum diğer içeriklerdir.

Maydanoz yararları: İdrar söktürücü, ödem atıcıdır. Yüksek tansiyonu hastaları için birebir olan maydanoz, kalp dostudur. kansızlığa iyi gelir ve böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcıdır.

PATATES: B ve C vitamini ile yüksek oranda nişasta içerir.

Patates yararları: Beyinde serotonin maddesinin yenilenmesine yardımcı olur. Antioksidan kaynağıdır. Kandaki şeker seviyesini düşürür.

SARIMSAK: A, B, C, P vitaminleri içerir. Kükürt ve sülfür açısından zengindir.

Sarımsak yararları: Enerji kaynağıdır. Kansere karşı koruma sağlar. Yüksek tansiyon hastaları için çok iyi bir bitkisel destektir. Kanı temizler ve kabızlığa iyi gelir.

Kış meyveleri ve yararları

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top