Çoğunlukla çocuklarda görülen kızamık hastalığı, bulaşıcı hastalıklardandır ve hapşırma, öksürme ve ten teması ile bulaşabilir. Sağlıklı vücutlara daha zor bulaşan bu hastalığın belirtileri ise, sulu gözler, vücutta kızarıklık, burun akıntısı, öksürük ve vücutta ağrılardır. Kızamık ile savaşmak için, aşağıda ki bitkisel tavsiyeleri uygulamanızı öneririz.
Üzüm, İncir: 6 inciri ortadan ikiye ayırın ve bir avuç üzümü 1 litre suyun içinde haşlayın. Çay gibi tüketin.
Gelincik Yaprağı: Gelincik yaprağını( birkaç tutam yeterli), 1 litre suyun içinde kaynattıktan sonra, elde edilen suyu günde birkaç bardak tüketiniz.
Civanperçemi: Civanperçemi çiçeğini ( 30 gram), 1 litre suyun içine koyun ve kaynatın. Elde edilen karışımı günde 3 – 4 fincan için.
Dut: Dut meyvesi kızamığın dökülmesinde oldukça etkilidir.
Kırmızı Mercimek, Su: 250 gram suyun içine, 250 gram kırmızı mercimek(kabuksuz) koyun ve kaynatın. Su, yarım tencere olasıya kadar kaynatılmaya devam edilmelidir. Elde edilen su içilmelidir.

indir-8
Aslanpençesi, Kantaron, Çuha Çiçeği, Zemberek Otu, Mürver Çiçeği, Ihlamur: 10 gram mürver çiçeği, 10 gram aslanpençesi, 10 gram mürver çiçeği, 10 gram çuha çiçeği, 10 gram ıhlamuru, 10 gram kantaronu, 1 litre suyun içinde kaynatın ve günde 3 – 4 fincan tüketilmelidir.
Hint Leylağı Yaprağı: 10 adet hint leylağı yaprağını ezin(hamur kıvamına gelene kadar) ve yoğurun. Bu karışımı, kızamıklı bölgelere sürünüz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top