Alman kızamığı olarak bilinen kızamıkçık, nezle ve ateş ile birlikte gelen bulaşıcı bir hastalıktır ve deri de döküntülere neden olur. Tıp dilinde ki ismi rubelladır. Genellikle, çocuklarda görülür ve hamile kadınlarda da görülebilir. Kızamıkçık hastalığına yakalanan kişinin vücudunda, pembemsi lekeler görülür ve hastalık kendiliğinden birkaç gün içinde geçer. Kızamıkçık için, bitkisel önerilerimiz ise, aşağıdadır.
Kişniş, Su, Papatya Çiçeği: 6 adet papatya çiçeği ile 1 kaşık (çorba kaşığı) kişnişi, 4 bardak suyun içine koyun ve kaynatın. 10 – 15 dakika kaynattıktan sonra süzülür ve günde 3 kez tüketilir( bir kahve fincanı).
Şeker: 1 kaşık(çorba kaşığı) toz şekeri ateşe koyun ve ateşteyken çıkan dumanı içinize çekin.
Mürver Çiçeği, Su, Limon, Ihlamur, Anason: Mürver çiçeği(1 tutam), 1 kaşık(kahve kaşığı) anason, 1 tutam ıhlamur, 6 bardak suyun içine atın ve kaynattıktan sonra süzün. Elde edilen suyun içine, 2 kaşık (çorba kaşığı) limon suyunu ilave edin ve gargara yapın.

kizamikcik
Devetabanı: 50 – 55 gram devetabanı yaprağını, 4 bardak suya koyun ve 10 – 15 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra süzün ve günde 3 kez tüketin. Kızamıkçık döneminde ki ağrıların dinmesini sağlar.
Limonata: Limonata da kızamıkçık hastalığı için oldukça etkili bir besindir.
Çocuklarda görülen kızamıkçık da, çocukların bol bol su içmesi ve dinlendirilmesi gereklidir. Mümkün olduğunca da c vitamini verilmelidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top