Kolesterol Düşürücü Besinler Nelerdir? – Kolesterol Diyeti

Kolesterol günümüzde sık rastlanan bir sorun haline gelmiştir. Bu açıdan kolesterolü düşüren besinler önem kazanmıştır. Kolesterol diyeti kapsamında tüketilen bu besinler vücutta bulunan kolesterol oranının azalmasında yardımcıdır.

Yağa benzer bir madde olan kolesterolün kanda yüksek oranda bulunması bazı problemlere yol açabilmektedir.

Kolesterolün yüksek olması, kalp ve damar hastalıkları ya da felç tarzı sonuçları ölümcül olabilecek hastalıklara neden olabilir.

Bazı besinler vücuttaki kolesterol oranını dengelemede yardımcı olabilmektedir. Kalp krizine bile neden olabilecek olan yüksek kolesterolü düşürmek için kullanılacak olan besinler yardımcı nitelikte olduğu için kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekmektedir.

Daha sağlıklı ve uzun bir hayat için kolesterol dengesini korumak oldukça önemli. Günümüzde ölümlere neden olan hastalıkların başında kalp hastalıkları gelmektedir. Bu açıdan kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlamak adına kolesterolü dengeleyen besinlerle beslenmek gerekmektedir.

kolesterol düşürenKolesterolü Düşüren Besinler

Fındık: İçeriğindeki E vitamini sayesinde kolesterolü düşüren besinler arasında en çok tercih edilenlerden biri haline gelmiştir.

Yulaf: Özellikle meyvelerle bilikte tüketildiğinde kolesterolü düşürme etkisi çok yüksektir.

Zeytinyağı: Güçlü bir antioksidan olduğu bilinen zeytinyağı az işlenmiş olması açısından da oldukça faydalı bir besindir. Kalp sağlığı için en çok tavsiye edilen besinler arasında yerini almıştır.

Balık: İyi kolesterolü yükseltmesi açısından önemli besinler arasında yer almaktadır. İçeriğindeki omega 3 yağ asidi kalp sağlığı açısından tavsiye edilir.

Badem: Günde bir porsiyon tüketildiğinde kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğü bilinmektedir.

Yeşil Çay: İçerdiği kalori oranı çok az olduğundan dolayı kolesterol düşürücü besinler arasında çok fazla tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Kolesterol Diyeti İçin Tıklayınız

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top