Kolesterolü Düşüren Besinler

Keten tohumu

 Kolesterol tedavisinde en sık kullanılan bitkilerden biridir. Lif açısından zengin ve antioksidan özelliğe sahip. İki ay boyunca günlük 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu tüketimi kolesterol değerlerinde düşüş sağlıyor. Ayrıca kilo verme ve bağırsak hareketlerinin düzene girmesine de katkısı var. fakat dikkat edilmesi gereken önemli husus ,Tedavi amaçlı keten tohumu kullanımı ile ilgili önerilen süre 2-3 ay arasıdır. Ayrıca östrojen benzeri etki gösterebildiğinden özellikle meme ve yumurtalık kanserinde ve hamilelikte tüketimi önerilmiyor.


Alıç çayı

Tam bir kalp damar dostu olan alıç C vitamini açısından da zengin bir bitki. Özellikle kötü kolesterol düzeyinde 2 aylık bir tedavi sonrası düşme sağlıyor. Antioksidan özelliği olan bu bitkinin ekstresinden günlük minimal 150 mg tüketilmesi öneriliyor.  Günlük 2-3 fincan alıç çayı kolesterol seviyesini düşürmede katkı sağlıyor.


Adaçayı

 Mide ve bağırsak dostu adaçayı aynı zamanda kolesterol düşürücü etki de gösteriyor.  Antioksidan etkisi olan ve vücudu sakinleştiren bu çaydan günlük 2 fincan içmek yeterli. Ekstre olarak da piyasada bulanan bazı adaçayı türlerinin yüksek miktarda kullanılmasının ise  karaciğerde yan etki oluşturabileceği unutulmamalı.


Yulaf ve arpa

Lif açısından yoğun olan yulaf ve arpadan günlük 30-40 gr tüketmek hem kolesterolü düşürüyor hem de bağırsak tembelliğine engel oluyor.


Kefir

Kefirin vücuda bir çok yararlı etkisi bulunmaktadır. Kemikleri güçlendirip, vücudu hastalıklara karşı korumanın yanında düzenli tüketildiğinde kolesterol değerlerinde düşüş sağlar.Günlük önerilen tüketim miktarı ise bir su bardağı.


Üzüm çekirdeği

Yaşlanmayı geciktiren ve antioksidan özelliği olan üzüm çekirdeği ile kolesterol düzeylerini düşürmek mümkün. Günlük önerilen miktar 150-300 mg olsa da doğal yoldan tüketim yapmak isteyenlerin de günlük bir avuç çekirdekli kuru üzüm ya da bir porsiyon çekirdekli taze üzüm tüketmesi yeterli.


Bir avuç ceviz ve badem

Bitkisel Omega 3 açısından zengin olan ceviz ve badem günlük taze olarak tüketildiğinde kolesterol düzeylerinde düşüş sağlıyor. Günlük önerilen miktar ise bir avuç yani yaklaşık 30 gram.


 Kişniş

Aşotu olarak bilinen ve et yemeklerini tatlandıran bu baharattan günlük 1-2 çay kaşığı kullanılması ile kolesterol seviyelerinde azalma oluyor. Kişniş otunun bilinen yan tesiri ise tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle fazla tüketilmesi halinde baş dönmesi ve unutkanlığa neden olması.


 DİKKAT

alıç çayı ya da adaçayından birinin seçilmesi gerekiyor. Ayrıca bu  besinleri tüketirken kolesterol ilaçları kesilmemeli. Bu besinler kullanılan kolesterol ilaç dozunda belirgin azalma yapabiliyor. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan kolesterol ilacını kesmek ya da doz değişikliği yapmak ciddi risklere neden olabiliyor.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top