Daha çok ense, sırt ve yüz kısmında görülen kör çıban, kıl diplerinde ki iltihaplanmalar nedeniyle görülür. Kırmızı renktedir ve sert bir yapıya sahiptir. Zamanla büyür ve bu zaman zarfında ağrılarda artar. Kör çıbanlarının sıkılmaması bu süreçte büyük önem taşır ve kör çıbandan kurtulmak için, tavsiye edilen bitkisel reçeteler aşağıdadır.
Süt, Marul: 4 adet marulu, 2 su bardağı çiğ sütün içine doğrayın ve kısık ataşte haşlayın. Daha sonra süzün ve marul yapraklarını çıbanlı bölgenize koyun. Cerrahi müdahale yapılasıya kadar bu işleme devam edilmelidir.
Yulaf Unu, Süt, Yumurta, Bal: 2 kaşık(çorba kaşığı) yulaf unu ve 1 çorba kaşığı bal(süzme olmalı), 2 su bardağı kaynamış sütün içine koyulur ve içine 1 tane çiğ yumurta dökülür. Daha sonra karıştırılır ve çıbanın üstüne koyulur.
Zeytinyağı, Tere Otu: Tere otu(3 tutam) ince bir şekilde kıyılmalı ve üstüne, 1 kaşık(çorba kaşığı) zeytinyağı ilave edilmelidir.Son olarak yoğrulur ve çıbanlı kısma konulur.

kor-ciban-1203
Vazelin, Keten Tohumu: 3 kaşık(çorba kaşığı) keten tohumu(dövülmüş), 1 kahve fincanı vazelinin içine koyulur. Karıştırılır ve çıbanın üstüne koyulur.
Kuzukulağı, Beyaz Sabun, Tereyağı: 2 kaşık(çorba kaşığı) beyaz sabun, 1 kaşık(çorba kaşığı) kuzukulağı, 1 çorba kaşığı tereyağı(eritilmiş), küçük bir kabın içine koyulur. İyice karıştırılır ve çıbanlı bölgeye sürülür.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top