Köri Nedir?

Bir çok baharatın karışımıyla oluşan bir baharattır. Genelde  tavuk soslarında kullanılır. İçinde kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi ve acı kırmızı biber bulunmaktadır. 

Körinin Faydaları

Vücutta biriken zararlı maddeleri atar. Hazımı kolaylaştırır ve karaciğer sorunlarına oldukça faydalıdır. Safra kesesi hastalıklarında kullanılır ayrıca Soğuk algınlığı, çıban, epilepsi, astım, baş dönmesi gibi hastalıklarda etkili olduğu gözlenmiştir

Yapılan araştırmalarda bilim adamları; körinin içinde bulanan sarı renkteki maddenin kanser hücrelerini bastırdığını ve  köri tüketen insanların bu hastalığa daha az yakalandıklarını belirttiler. 

Cork Kanser Araştırma Merkezi bilimcileri, köri yapımında kullanılan zerdaçalın etken maddesi “kurkumin”in laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğünü saptadı.Dr. Sharon McKenna ve ekibi, kurkuminin kanser hücrelerini 24 saatte öldürmeye başladığını gözlemlemişlerdir. 

Birleşik Krallık Kanser Araştırma kurumundan Dr. Lesley Walker, bu araştırmanın, zerdaçalda (hint safranı) bulunan doğal kimyasalların özafagus (yemek borusu) kanserinde yeni tedaviler için kullanılması olanağı sağlayacağını belirtti .

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top