Kudret Narının Faydaları

Alternatif Asya tıbbında yüzyıllardır şeker hastalığı tedavisinde kullanılan kudret narının insülin duyarlılığını arttırdığına inanılmaktadır.

Çok eski zamanlardan günümüze özellikle tropikal iklimlerde sıtmaya karşı tüketilmektedir. Bazı bilimsel araştırmalar kudret narında sıtmayı önleyici bazı bileşenlerin bulunduğu ortaya koymakla birlikte sadece kudret narı tüketerek sıtmadan korunma konusundan genel olarak kabul görmüş araştırma sayısı oldukça azdır.

C vitamini açısından oldukça önemli bir kaynaktır. 100 gr 84 mg  c vitamini ihtiva eder. Vitamin-C, güçlü doğal antioksidanlardan biridir ve vücuttaki  zararlı serbest radikallerin kanser oluşturmasını önler.

Araştırma sayısı az olmakla birlikte kudret narı çayı kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyerek kanserin yayılmasını yavaşlatabilir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar günümüzde de devam etmektedir.

Kudret narı meyvesi ve yaprakları kalsiyum, demir, fosfor mineralleri ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir.Kudret narı yaprakları basur tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ateşi düşürür ve kuru öksürüğü geçirir.Yaprakları açık yaraların tedavisinde kullanılmaktadır

kudretnari_d

Uyarı :

Kudret narı düşüğe neden olabileceği için hamile ya da hamile kalmaya çalışan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Kudret narını meyve, çay formunda ya da meyve suyu olarak fazla miktarda tüketmek kan şekeri seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine neden olabilir.

Kudret narı meyvesi, yaprakları ve tohumları ile hazırlanan ürünler ya da herhangi bir forma kudret narı ürünlerinin çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Kudret narı çekirdeğini saran kırmızı doku çocuklarda zehirlenmeye yol açabilir.

Diyabet hastaları doktora danışarak kullanmalıdır

Kudret narı çayı ishal, baş ağrısı, bulantı, kaslarda güçsüzlük, mide ağrıları gibi yan etkilere yol açabilir.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top