Anemi hastalığı, yüksek seviyede sese maruz kalmak, işitme kaybı sorunları, tansiyon ve depresyon kulak çınlamalarının nedenlerindendir. Tıp da ki ismi Tinnitur olan kulak çınlaması için, aşağıda ki bitkisel reçeteleri uygulayabilirsiniz.
Oğulotu: 4 – 10 gram oğulotu bitkisini, kaynar bir bardak suyun içine atın ve 10 dakika beklettikten sonra, günde 3 bardak tüketin. Oğulotunu bitki halinde kullanmak istiyorsanız, 1 – 4 gram miktarında almalısınız ve günde 3 kez tüketiniz.
Sirke: Sirke(az miktarda) kaynatılır ve çıkan buharın üstüne kulağınızı yakınlaştırın.
Limon Otu: 4 – 6 gram limin otu bitkisini, 1 bardak kaynar suyun içine atın ve 10 – 15 dakika bekledikten sonra, günde 3 bardak içmeniz tavsiye edilir.
Alıç – Yemişen: 10 gram alıç çiçeğini, kaynamış bir bardak suyun içine koyduktan sonra, 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde iki kez (sabah ve akşam) tüketilmelidir.
Soğan: Soğanı sıkıp, suyunu çıkarın ve elde edilen bu suyu kulağınıza damlatın(günde 3 kez).
Badem Yağı: Kulağınıza badem yağını damlatın.
Kuru Fasulye: 150 gram kuru fasulyeyi, 500 gram suyun içine koyun ve 15 dakika kaynatın. Kaynarken çıkan buharı, kulağınıza yakınlaştırın.

b_kulak_cinlamasi
Karayer Pırasası: 10 gram karayer pırasasını, 1 bardak kaynar suyun içine atın ve 10 – 15 dakika beklettikten sonra, günde 2 kez tüketiniz.
Kurt Üzümü: Çinli bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre, kurt üzümünün kulak çınlamasına olumlu yönde etkisi bulunuyor. Kulak çınlamasının sebebi, böbrekler ise, kurt üzümü çok daha etkili oluyor.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top