Tıpda ürtiker hastalığı olarak bilinen kurdeşen, bir çeşit alerji hastalığıdır ve ciltte kaşıntılara neden olur. Kurdeşen için aşağıda ki bitkisel reçeteleri, tedavi amaçlı kullanabilirsiniz.
Papatya, Su, Limon: 1 kaşık ( çorba kaşığı) papatya çiçeğini ve bir kaşık limon suyunu, 4 bardak suyun içine atınız. 10 – 15 dakika bekledikten sonra, kaynatınız ve süzünüz. Elde edilen suyu, kaşınan yerlerinize sürün.
Adaçayı, Su: 100 gram adaçayını, 4 bardak suyun içine koyun. Biraz bekleyin ve banyo suyu ile süzüp, yıkayın.
Labada Kökü, Su, Bal: 60 gram labada kökünü, 4 bardak suyun içine koyun ve 20 dakika bekledikten sonra, süzün. Elde edilen suya bal ekleyip, günde 3 kez bir çay bardağı içiniz.
Şahtere, Peynir Suyu, Gelincik Çiçeği, Su: 2 kaşık ( çorba kaşığı) gelincik çiçeğini ve 2 tutam şahtereyi, 6 bardak suyun içine koyun. 10 dakika bekleyin ve süzün. Günde 3 kez bir kahve fincanı için.
Ayıkulağı, Su: Ayıkulağını( 1 avuç), 4 bardak suyun içine koyup, 10 dakika bekleyin. Daha sonra süzün ve elde edilen suyu kaşınan bölgeye sürün.

indir-1
Saf İspirto, Isırgan Otu: Isırgan otunu ( 3 tutam), 1 su bardağı ispirtoya koyun. 15 – 20 dakika bekledikten sonra, süzün ve elde edilen suyu kaşınan yerlerinize sürün.
Süpürge Tohumu: Süpürge tohumunu ezin( 1 yemek kaşığı) ve günde iki kez bir kaç yudum su ile birlikte için. Kurdeşen için oldukça etkili bir yöntemdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top