Kuru Enginar Yaprağının Faydaları

Enginar yaprağında flavonoidler, klorojenik asit, sinarin, luteolin ve cyrnaroside adlı bileşikler bulunur. İçeriğindeki cynarin etkin maddesi enzimlerinin düzenlenmesinde ve serbest radikal hasarına karşı karaciğeri koruyucu etki gösterir.

Enginar yaprağı ekstresi, silymarin  ve soya fosfolipidleri’nin karaciğer sağlığı için etkili olduğu bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu enginar yaprağının safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında kullanımına onay vermiştir.

Bazı çalışmalar enginar yağrağı ekstresinin kan kolesterol düzeylerini orta derecede düşürebileceğini göstermiştir. Düşük serum kolesterole olan etkisi için günlük 900 mg ila 1500 mg’lık doz kullanılmıştır.

enginar_yapragi-500x500 Enginar yaprak ekstresinde kabızlık sorununa karşı etkili olan sinarin, scolyoside ve dicaffeoylquinic gibi maddeler bulunur. Bir çalışmada kabızlık da dahil olmak üzere sindirim sorunları olan insanlara günde 3 kez enginar yaprak ekstresi verilmiş ve katılımcıların büyük bir kısmında kabızlık proplemlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir.

 

Kuru Enginar yaprağı , karaciğer ve safra kesesinin çalışmasını hızlandırmak suretiyle bu organlardan kaynaklanan mide ağrılarını ,bulantıyı, yorgunluk hissi ve karın gazlarını azaltır.

Kanda yağ seviyesini düşürür. Hem damar sertliği hem de safra taşlarının oluşumunda yüksek kan yağları seviyesinin etkili olduğu göz önüne tutulursa, bu açıdan oldukça faydalıdır. Yağ hücrelerinin kana geçmesini engeller.

Üre ve kolestrolu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sarılığa ve tüm karaciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesini sağlar.

Romatizmanın da şikayetlerini giderir.

Mide ve bağırsağı temizler.Bir bardak kaynamış suya 1 tutam atıp 15 dakika demlemeye bırakın

günde 3 sefer e kadar içilebilir.

◊Kömeçler kesildikten sonra güneşli havalarda toplanıp gölgede kurutulmalıdır. 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top