Kuru erik, içinde birçok mineral ve vitamin barındıran mucizevi bir üründür. Tüketildiği zaman insan vücudunun C vitaminini karşılar ve insanı hastalıklara karşı daha güçlü yapar. Kuru erik faydaları saymakla bitmez dense yeridir.

İnsan sağlığı için gerekli minerallerden olan demiri de, bu üründe fazlası ile bulunmaktadır. Kuru eriğin kabuğunda fitonutrientler adı verilen bir mineral bulunur. Bu yüzden de kabuğu ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Tabi, kabuğu ile tüketmeden önce birkaç dakika yıkamalısınız.

indir
Kan şekerini dengede tutma da büyük bir rol oynayan kuru erik, özellikle şeker hastaları tarafından sık sık tüketilmelidir. Ayrıca bu ürünün suyunu içenler, kabızlık derdinden de kurtulabilir. İçinde sadece C vitamini değil, A, B ve E vitaminlerini de barındıran kuru erik, mineral olarak da zengin içeriğe sahiptir. Zira içinde, demir, fosfor ve potasyum gibi mineraller bulunmaktadır. Kuru erik tüketildiği zaman, insanı tok tutabilmektedir. Bu yüzden de diyet yapanların bu yiyeceği tüketmeleri kesinlikle tavsiye edilir.

İçinde kalsiyum mineralini de barındıran kuru erik, bu özelliği sayesinde kemikleri de güçlendirmektedir. Kalp hastalıklarına yakalanmamak içinde bu ürünü tüketmekte fayda var. İdrar söktürme özelliği de kuru erik de bulunmaktadır. Diğer özellikleri ise; böbrek hastalıklarında kullanılır. İnsanı dirençli yapar ve yaşlanmayı önlediği söylenmektedir. Göz sağlığını korumanızda da size yardımcı olan kuru erik, doğa ananın bize sunduğu en mükemmel ürünlerden biridir.

Share this post

PinIt

0 Replies to “Kuru Erik Faydaları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top