Kurutulmuş Domatesin Faydaları

Güneşte kurutulmuş domates C vitamini bakımından günlük ihtiyacın % 40 ını sağlar. Lif açısından çok zengindir. Bir fincan güneşte kurutulmuş domateste 8 gram karbonhidrat vardır. A ,C vitamini ve potasyum , K ,B1 ve B2 vitaminleri, kalsiyum, demir, folat ve mangenez içerir.

Kurutulmuş domates Prostat, meme, kolon, akciğer ve pankreas kanserine karşı koruyucudur. Astıma karşı koruma sağlar. Güneşte kurutulmuş domates besin değerini korur.ayrıca  Bir miktar zeytinyağı ile pişirildiğinde besin değeri artar.

Öncelikle bilmemiz gereken kurutulmuş halde bulunan bir domates %100 bitkisel bir üründür. İçerisinde kolesterol ve yağ içermez, kalori değeri çok düşüktür. İçerisinde Trans yağa rastlamak mümkün değildir. Besleyeci özelliğinin yanında lezzetli bir tada sahiptir.

kurutulmu_domates-

Lif açısından zengin olması sebebiyle sindirimi kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. aynı zamanda İyi bir idrar söktürücüdür. Bu sayede vücudumuzdaki zararlı maddeler daha rahat atılır. Bağırsak ve midenin düzenli çalışmasına yardım eder. Böbrek taşının eritilmesine ve düşürülmesine katkı sağlar. Özellikle kurutulmuş domates antioksidan olarak bilinen doğal c vitamini deposudur bu özelliğiyle kanı temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Güneşte kurutarak saklama yöntemi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Antik Mısır zamanlarına kadar giden bu tarihi geçmişte zamanla tüm akdeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Günümüzde İtalya ve Mısır bölgesini içine alan, Türkiye ‘den Fas ‘a kadar uzanan coğrafya içerisinde, halkın kendi bildiği yollarla güneş altında kurutularak kış ve yaz aylarında kullanılmak üzere sofraları süsleyen bir ürün olma özelliğini korumaktadır. Güneş alan bu bölgelerde bitkiler yeterli olgunlarına ulaşma şansı yakalayıp, lezzetlerini maksimum seviyede verirler. Böylece vücuda olan fayda artarken, güneş bu sayede mevye ve sebzelerin içerisindeki sağlıklı gücü ortaya çıkarır.

95871c83-4787-4e0b-acd7-45f7296887c9

Domates güneşte kurutma işleminin uygulanabileceği, bu sisteme uyum gösteren bir sebze ve meyve türüdür. Domatesin %93 ‘lük kısmı sudan oluşmaktadır. Güneşte kurutma işlemi uygulandığından içerisindeki sıvıdan tamamen ayrışır. Yaklaşık 14 kg yaş domatesten 1 kilogran kurutulmuş domates elde edilebilmektedir.

Kurutma işlemi uygulanmış domates besin değerlerin kaybetmediği gibi, vitamin ve minarel değerlerinide korur. Kurutulmuş domatesin lezzetinde olumlu bir yönde değişme olur ve yenmesi daha keyifli bir hale gelir. Domates  likopen açısından zengindir. likopen deri yaşlanmasını yavaşlatma özelliğine sahiptir. Ayrıca kalp damar hastalıklarına, kansere, diyabete ve hatta erkeklerde kısırlık riskini azalttığına dair veriler mevcuttur.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top