Kuşburnu Yağının Faydaları

Kusburnu-Yagi.png

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı, kuşburnu meyvelerinden elde edilen değerli bir doğal yağ türüdür. Yabani gül ailesine ait olan kuşburnu bir bitkinin meyvesidir. Bu meyve, sağlık ve güzellik alanında pek çok olumlu etki sunan özel bir yağın kaynağını oluşturur. Kuşburnu yağının kendine özgü özellikleri ve faydaları, binlerce yıldır çeşitli kültürlerde kullanılmasını sağlamıştır.

Bu muhteşem yağ, içerdiği yüksek miktarda C vitamini, antioksidanlar, esansiyel yağ asitleri ve diğer besin maddeleri içerir. Bu içerikleri sayesinde bağışıklık sistemi güçlendirmekten cilt bakımına, saç sağlığından kalp sağlığına kadar geniş bir yelpazede fayda sağlar. Ayrıca, kuşburnu yağı, tıbbi ve kozmetik alanlarda çok yönlü bir kullanım sunar.

Kuşburnu Yağı Faydaları

Kuşburnu Yağının Faydaları

1. Kuşburnu yağı yaşlanma ile cildimizde gelişen kırışıkları azaltır ve ince çizgilerin oluşmasını engeller.

2. Yağında bolca E ve C vitamini içerir ve bunların cilde emilimi çok kolaydır. Bu sayede de cilde sürüldüğünde cilde nem kazandırarak pürüzsüz bir görünüme yardımcı olur. Cilde gereken nemi sağlar.

3. Kuşburnu yağı özellikle şakak, göz çevresi, yanaklar, dudak kenarları çevresine oluşan deformasyonu engeller. Ayrıca tekrar oluşmaması için güvenlik duvarı oluşturur.

4. Kullandığınız kremlerin içerisine kuşburnu yağını eklerseniz cildinizin erken yaşlanmasını engelleyebilirsiniz. 

5. Cilt hücrelerini harekete geçirir yenilenmesine yardımcı olur. Cilde anında nüfus eder ve cildin tekrar canlanmasını sağlar. Ayrıca akne ve sivilce lekelerini giderme özelliğine sahiptir. 

6. Kuşburnu yağı direkt olarak uygulandığında gözaltlarında stres ve yorgunluk tan oluşan kızarık ve göz altı morluklarını giderir.

7. Soğuk havalarda dış etkenlere karşı kalkan görevi görür cildi kurutmaz ve soğuktan etkilenmesini engeller.

8. Kuşburnu tohumları kolesterol ve trigliserit oranını düşürür.

9. Kuşburnu yağı doğum sonrası oluşan ve ciltte görülen çatlakları ortadan kaldırır. Bu sayede daha sağlıklı ve temiz cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

10. Kuşburnu yağının içerisindeki Omega 3 ve Omega 6 onarıcı fonksiyonu sayesinde ciltte meydana gelen çatlakları iyileştirir. Ayrıca sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların şifa bulmasında kullanılmaktadır.

11. Saçlara nem verir, parlaklık kazandırır ve saç dökülmesini en aza indirir.

Kuşburnu Yağının Kullanımı

Kuşburnu Yağının Kullanımı

Cilt İçin Kullanılması

  • Gün içerisinde bir kez nemlendirmek istediğiniz yere kuşburnu yağını uygulamanız yeterlidir. 
  • Makyaj öncesi uygulandığında makyaj bazı görevi görür. Makyajınızın gün boyu cildinizde kalmasını sağlar ve cilde ışıltı verir.
  • Güneşe çıkmadan önce de sürmenin çok faydası vardır hatta yanığın ve kızarıklığın önüne geçmiş olunur.
  • Kesikler, çizikler veya küçük yaralanmalar sonrası cilt iyileşmesini hızlandırmak için yaraların olduğu bölgeye doğrudan uygulayabilirsiniz.

Saç İçin Kullanılması

  • Kuşburnu yağını saça uygulandığında kepekle hızlı bir etkileşim içerisine girerek kepeği azaltıp yok eder.
  • Ayrıca saç derisine derinlemesine etki ederek dökülmeyi en aza indirir. Bu faydalarından dolayı saçlarınızda 30 dk kadar bekletin ve ardından durulayın.
  • Saç maskelerinize de ekleyebilirsiniz.

Aromaterapi Olarak Kullanılması

  • Esansiyel yağlarla birleştirilerek aromaterapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Ağız İçi Bakteriler İçin Kullanımı

  • Geleneksel Hint tıbbında “oil pulling” olarak bilinen dil temizleme yönteminde kullanılmaktadır. Ağızda çalkalanarak ağızdaki bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Kuşburnu Yağı ilgili daha fazla bilgi için google araması yapabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top