Lahana Diyeti Nedir ? Zatıflatan Lahana Diyeti Çorbası Tarifi

U vitaminini içeriğinde bulunduran nadir bitkiler arasında olmasıyla ünlü olan lahana diyetiyle de kendinden çok söz ettirir. Lahana diyeti nedir ve işe yarar mı diye soracak olursanız, genel kanı işe yaradığı yönüne. Lahana diyeti çorbası tarifi kolay, besleyici ve zayıflamaya yardımcıdır.

Lahananın pek çok yararlı etkisi var olmakla beraber bu bitki karaciğer ve iç organlarda biriken yağları eritebilen oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitki; C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. U vitamini ise sadece lahana ailesine mensup bitkilerde bulunur. U vitamini; mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyarak; var olan yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan selenyum minerali ise kalp krizine ve yaşlanma etkilerine karşı koruma sağlamaktadır.

Lahana diyeti doğru uygulandığı zaman ve hareket-egzersiz gibi atkivitelerler desteklenirse, bünyeden bünyeye değişmekle birlikte haftada 3 ila 8 kilo arasında zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Lahana Diyeti Nedir1Lahana Diyeti 1. Gün: Lahana çorbası ve muz haricinde dilediğiniz kadar meyve yiyebilirsiniz.
Lahana Diyeti 2. Gün: Baklagiller hariç, dilediğiniz kadar çiğ ve haşlanmış sebzenin yanı sıra lahana çorbası tüketebilirsiniz.
Lahana Diyeti 3. Gün: İstediğiniz kadar meyveye ek olarak lahana çorbası içebilirsiniz. Fakat meyveler içinde yine muz bulunmamalıdır.
Lahana Diyeti 4. Gün: 4’ten fazla olmamak şartıyla muz, kaymaksız süt ve lahana çorbası içebilirsiniz.
Lahana Diyeti 5. Gün: Bir porsiyon biftek, bir domates, en az altı bardak su ve lahana çorbası içebilirsiniz.
Lahana Diyeti 6. Gün: Biftek, sebze ve lahana çorbası yiyebilirsiniz.
Lahana Diyeti 7. Gün: Pirinç lapası (yağsız pilav), taze sıkılmış meyve suyu ve lahana çorbası.

Lahana Çorbası Tarifi

1 orta boy lahana,
6 büyük soğan,
1-2 domates,
2 yeşil biber,
1 demet maydanoz.

Hazırlanışı:

Sebzeleri küçük küçük kestikten sonra bir tencereye atın ve üstünü örtene kadar su ilave edin. Tuz, biber veya etsuyu tableti kullanabilirsiniz. 10 dakika hızlı ateşte kaynattıktan sonra, sebzeler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top