Lavanta bitkisi, güzel kokusu ile tanınan bir bitkidir. Ülkemizin sadece güney bölgesinde yetişen bu bitki, çalıya benzer; ama çok daha renkli ve hoş görünümlüdür. Lavanta bitkisinin rengi daha çok mor olarak bilinir; ama kırmızı ve mavi renkli lavanta bitkileri de mevcuttur. Bu bitki belli bir yükseklikte yetişiyor ve bu yükseklikte 1100-1800 metre arasındadır. Süs bitkisi kategorisine de giren lavanta, birçok yönden insan sağlığına yararlıdır.

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Karaciğer hastalıklarında, özellikle de karaciğer yetmezliği hastalığının tedavisin de kullanılan lavanta, karaciğerde ki hücrelerin yenilenmesine olanak tanır. Afrodizyak özelliği ile cinsel güce olumlu etki eder. Bunun için lavanta yağını salatanıza 1-2 çay kaşığı koymanız yeterlidir. Geceleri uyuma sorunu yaşayanlar için, vazgeçilmez bir bitki olan lavanta, sakinleştirici özelliği ile hem stresi alır hem de geceleri rahat bir uyku çekmenize olanak sağlar.

4a

Lavantanın ağrılar içinde kullanıldığı bilinmektedir; ama en çok baş ağrısı çekenler bu bitkiyi kullanırlar. Mideyi koruyan bir özelliği olan lavantanın, mide hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı da bir gerçektir. Siroz hastalığında da bu bitkinin işe yaradığı söylenmektedir; ama siroz hastalığı ilerlediği zaman bu bitki işe yaramamaktadır. Siroz başlangıcında, lavanta kullanılırsa büyük ölçüde bu hastalığı yok edebilmektedir. Lavanta kürünün oldukça ciddi hastalıklar olan Hepatif B ve C hastalıklarında da kullanıldığı ve olumlu yönde bir etki ettiği anlaşılmıştır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top