Liçi Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Liçi ağacı, yaklaşık 15-20 m boyuna ulaşan, dört mevsim yeşil kalan bir ağaçtır. Meyvesi 3-4 cm uzunluğunda, yaklaşık 3 cm çapındadır. Kabuğu pembemsi kırmızı renkli ve serttir. Acımsı olan ve yenilmeyen kabuğu, oldukça incedir ve kolayca soyulur. Meyvesi yarı saydam-beyaz, üzüme benzer yumuşak kıvamda ve tatlıdır.

Çekirdeği yaklaşık 2 cm uzunluğunda, 1-15 cm çapında, sert ve parlak kahverengidir. Çekirdeği hafif zehirlidir ve yenilmez. Tayland, Malezya, Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra, Madagaskar ve Güney Afrika da üretilmektedir.

200 gram liçi meyvesi 120 kaloridir. Yüksek oranda su içeren bu özel tropik meyve potasyum kaynağıdır. Bunun dışında selenyum, kolin ve magnezyum içeriği yüksek olmasından dolayı metabolizma hızını arttırıcı etkisi olan özel bir meyvedir.

 

lici-lycheeİçerisinde  oleik asit bulunur.  liçi, bu sağlıklı yağ asidi çeşidini içerdiği için kalp hastaları için inanılmaz dengeli bir diyet olanağı yaratır. Liçi  Triptofan, lizin ve metiyonin gibi amino asitlerin de bulunması liçinin ayrıcalıklı meyve kategorisinde yer almasını sağlar.

 Liçi, vitamin  C, Kalsiyum, Demir, Fosfor ve Karbonhidrat ihtiva eder. İhtiva ettiği besin ve mineraller itibariyle iskelet sisteminin ve kemiklerin gelişimine faydalı bir meyvedir.

Dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olur,

Hemoglobin oluşumunda etkilidir.

 

Liçi Nasıl Kullanılır?

Kabuğu rahatlıkla soyulur.  salatalarınıza, tatlılarınıza, dondurmalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. rahatlatıcı ve egzotik bir aromaya sahiptir.

 

⇔ Bitki Center size en doğru ve kapsamlı bilgiyi sunmayı amaçlamaktadır.
Bir çok kaynaktan beslenerek titizlikle konu paylaşımı yapılmaktadır.
Eğer sunduğumuz bilgilerin yalnış yada eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin ve
bildiklerinizi bizimle paylaşın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top