Liken Nedir ?

Bir kısım mantarlarla bir kısım su yosunlarının (alg),  bütünleşerek  kurdukları ortak yaşamdan oluşan bir bitkidir.  Bu oluşum sonucu, iki farklı bitkinin yaşam şekilleri dışında yeni bir yaşam şekli ortaya çıkar.  Likenler toprakta, kayalarda, ağaç gövde ve dalları üzerinde yaşarlar; kökleri, gövdeleri ve yaprakları yoktur.

Yapılarının büyük bölümünü, mantar iplikleri meydana getirir. Likenin alt ve üst kısımlarında mantar iplikçikleri vardır.  Yosunlar ise, üst kabuk tabakasının altındadır.

Likenler zengin bir bitki grubu olup, dünyanın her bölgesinde yaşarlar. Yüksek sıcaklığa ve düşük soğuklara karşı dayanıklıdırlar. 

Xanthoria_parietina_(06_03_31)

Likenlerin besin maddelerine ihtiyaçları az olup, temiz havayı severler.  Algler vasıtasıyla özümleme, mantarın iplikçikleriyle de su ihtiyacını karşılarlar. 

Bulunduğu yere sabitleme işlemi de mantar tarafından sağlanır. Üreme, mantarlarda  eşeyli olarak , yosunda  ise eşeysiz olarak gerçekleşir. Likenlerin gelişip büyüme süresi çok uzun olup, yıllarca sürer.

Likenler, şekillerine göre kabuksu, çalımsı ve yapraksı olmak üzere üçe ayrılır.  Ülkemizde  kayalar, çeşitli ağaç  gövde ve dalları üzerinde yetişen muhtelif liken türleri vardır.

Dünya üzerinde oluşan likenlerin iki türünün zehirli olduğu bilinmektedir. Zehirli olanların dışındakiler, çok eski tarihlerden beri tedavi amacıyla, gıda maddesi ve hayvan besini olarak kullanılır. Antibiyotik üretiminde kullanılan likenler, sanayide de kullanılmaktadır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top