Lotus çiçeğinin Özellikleri

Çamurlu noktalarda yetişen lotus çiçeği aslında dünyanın en temiz çiçeğidir. Çünkü, lotus çiçeği kendini temizleme özelliğine sahip olan tek çiçektir. Herhangi bir noktasına çamur ve toz geldiğinde bitki kendini sallayarak bir bölgeye atar ve yağmur yağdığında bu tozlardan kurtulur.

Lotus çiçeği yağmur ormanlarında yaşamaktadır. Belki de dünyamıza en büyük faydası, dış cephe kaplamaları ve boyaları olmuştur. Binaların dış cephesinde kullanılan boyalar nedeni ile bina dış cepheleri yağmur yağdığında kendini temizlemektedir. Ayrıca lotus çiçeğinin kendisini temizlemesinden ilham alınarak yapılmış kaplama sistemleri de vardır.

 lotusflower1 lotus-45645   

Lotus çiçeği, nilüfer çiçeğine çok benzemektedir. Aralarındaki fark nilüfer çiçeğinin 20 cm., lotusun ise yaklaşık 3 metreye kadar ulaşabilmesidir. Lotus çiçeği mitolojide ve eski inanç sistemlerinde bereket, cinsellik, doğum ve tutkuyu anlatmıştır. Bu nedenlerle, eski yazıtlarda lotus çiçeğine sıklıkla karşılaşılır. Eski Mısır medeniyetinde, cinsel gücü arttırdığından özellikle firavunlar tarafındanlotus çiçeği kullanılmaktaydı.

Nilufer-cicegi-resimleri-2flower-190867_640

Lotus çiçeğinin faydaları 

  • Lotus çiçeği, kalbi kuvvetlendirir,

  • Çiçeğin kokusu ve özü uyku verir ve rahatlatır,

  • Mikropları öldürür ve hijyeniktir,

  • Baş ağrısını azaltır,

  • Cinsel gücü arttırır

  • Lotus kökleri ishali keser.

Budizm’de lotus çiçeğinin farklı bir etkisi vardır. Budistler, genellikle tapınaklarda lotu pozisyonunda otururlar. Merhamet tanrıçası Guanyin, elinde lotus çiçeği ile tasvir edilir. Saflığın sembolü olarak kabul edilen lotus çiçeği, Hinduizm’de cennetin altında onu havada tutan olduğuna inanılır. Budizm’de temizliğin önemi yüzünden, lotus çiçeği çok önemli bir yere sahiptir.

Share this post

PinIt

1 Reply to “Lotus çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları”

  1. Züleyha dedi ki:

    Zuleyha nin kokusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top