Sırtın alt bölgesinde ki ağrılara lumbago denir. Bu problem, ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu yüzdende, sırtta ki ağrılar arttığı zaman veya geçmediği zaman en acil bir şekilde uzmana görünülmelidir. Lumbago için uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri ise, aşağıdadır.
Lahana Yaprağı: Lahana yapraklarını ütü ile yumuşatarak, ısıtın ve ağrıyan bölgenize sarın. Günde iki kez, bu karışım tazesi ile değiştirilir.
Koyun Otu: Kaynamış bir bardak suyun içine, 2 kaşık koyun otu bitkisi atılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Günde 2 bardak tüketilir.
Kafur, Zeytinyağı: 100 gram zeytinyağı içinde, 10 gram kafur eritilir ve ağrılı bölgeye bu karışım ile masaj yapılır. Zeytinyağı yerine ispirto da kullanabilirsiniz.
Kafur, Aspirin, Kekik Yağı: 10 adet aspirin ve 10 gram kafur, 100 gram ispirtonun içinde eritildikten sonra, ağrıyan kısma konulur ve ovulur.
Pelesenk Yağı, Kafur, Solucan Yağı, Balık Yağı, Çörek Otu Yağı, İspirto, Zeytinyağı: 50 gram solucan yağı, 50 gram çörek otu yağı, 65 gram zeytinyağı, 100 gram pelesenk yağı, 20 gram balık yağı, 20 gram ispirto aynı kasede karıştırılır ve elde edilen karışım ile ağrılı yerlere masaj yapılır.

indir
Turp: Turpun sıkarak suyu çıkarılır ve elde edilen bu su ile ağrılı yer ovulur.
Kılıç Otu Yağı: Kılıç otu yağı, lumbago için oldukça etkili bir yağdır ve ağrıyan yerlere her gün masaj yapılır.
Granür Sabun, Gülsuyu, Çiğ Yumurta: bir çay bardağı gülsuyu, bir çay bardağı granür sabun ve çiğ yumurta akı merhem haline getirilesiye kadar karıştırılır ve ağrılı bölgeye sürülür.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top