Bir kireçlenme çeşidi olan mafsal şişmesi, ciddi sonuçlara yol açabileceği için, hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Mafsal şişmesi problemi yaşayanlar aşağıda ki, bitkisel reçeteleri uygulayabilirler.
Şalgam Tohumu: 5 gram şalgam tohumunu, 1 bardak kaynar suyun içine atın ve 10 – 15 dakika bekletin. Günde 2 bardak içiniz. Şalgamı ezerek, lapa haline getirebilir ve şişik bölgeye bu lapayı koymalısınız.
Lahana: Lahananın yapraklarını yarım saat boyunca kaynatıp, bu suya bir bez batırın ve şişik bölgeye koyun. Lahana yapraklarını haşlayın ve mafsallara sarılır.
Üzerlik Otu: Üzerlik otunun sapını yarım saat kaynatın ve suya bez batırın. Şişik bölgeye koyun.
Eğrelti Otu: 14 gün boyunca yatağın içine eğrelti otu konulmalıdır 1 kilo üzüm şırasının içine, eğrelti otu konulur(2 avuç) ve 2 hafta bekletilir. Daha sonra bu karışım ile şişik yerlere masaj yapılır.
At Kuyruğu, Huş Ağacı, Isırgan Kökü, Çoban Çantası: Çoban çantası, at kuyruğu, ısırgan kökü, huç ağacı aynı kapta karıştırılmalı ve kaynamış bir bardak suya, bu karışımdan bir kaşık konmalıdır. 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra, günde 2 kez tüketilmelidir(su bardağı ile).

mafsal-sismesinde-bitkisel-receteler-9336
Armut Yaprağı: 15 gram armut yaprağını, bir bardak suya boşaltın ve 5 – 8 dakika kaynattıktan sonra, 10 dakika bekleyin. Günde 3 veya 4 bardak içilmesi tavsiye edilir.
Sarı Yonca: Sarı yonca bitkisinin yapraklarını ezerek, mafsalların olduğu yere sarınız.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top