Meksika Karpuzu ,Cucamelon

Şekli üzüme tadı salatalığa ve kabuğu karpuza benzeyen bu ilginç meyve  Meksika Ekşi Kornişonu, Meksika Minyatür karpuzu , Meksika Ekşi Salatalığı ve Fare karpuzu olarak da bilinir . Fare karpuzu denmesinin sebebi ; fareler bu minyatür karpuzu kemirmeyi çok sevdiğinden, Karpuz ekilen tarlanın kenarına ekilerek farelerin diğer mahsüllere zarar vermesi önleniyor. Fareler bu minyatür karpuza yöneliyor ve böylece karpuz tarlasına girip karpuzu kemirmiyor. Aslında çok akıllıca ve sağlıklı bir yöntem. karpuz tarlasına zehirli kimyasal sıkmak yerine böyle doğal bir yöntemle kemirgenlerden kurtulma fikrini sevdim açıkçası. Keşke bütün üreticiler kimyasal kullanmak yerine organik tarım yöntemlerine baş vursalar, böylece biz de kimyasal maddelerle haşir neşir olmaktan kurtulurduk.

Meksika Karpuzu Nasıl Ekilir

Meksika karpuzu tohumunun ekilmesiyle yetiştirilir. asma gibi sürüngen bir bitkidir. Bahçede yetiştirilecekse bahçe çitlerine yakın yerlere ekilmelidir, böylece çitlere tırmanarak büyüyebilir. Tarlalarda ekilecekse tarla kenarlarına ekilmelidir. Çok çabuk yayılır ve meyve verimi yüksektir. Durmadan meyve üretir .Kuraklığa dayanaklı bir bitkidir. Dişi ve erkek çiçekler aynı bitkide bulunduğundan çiçeklerinin tozlaşarak birbirini döllemesi kolaydır. Arıya yada diğer kanatlı hayvanlara ihtiyaç duymadan rüzgar yardımıyla çabuk döllenir ve meyve vermeye başlar. Salatalık yetiştirir gibi meksika karpuzu yetiştirebilirsiniz. Yetişme koşulları salatalıkla aynıdır.

Mexican-karpuzu

Meksika Karpuzunun Faydaları

 • İştah açıcı bir meyvedir. İştahsızlık sorunu yaşayan çocuklarınıza yedirebilirsiniz. Görüntü itibariyle de çekici bir meyve gibi görünüyor ,çocukların yemeyi reddetmeyeceklerini düşünüyorum. Yetişkinlerinde severek tükettiği Meksika karpuzu sindirimi kolaylaştırıyor ve hazımsızlığa da iyi geliyor.
 • Meksika karpuzunun  kalori ve yağ oranı düşüktür .Basit şeker ve lif içermesinden dolayı diyet listelerine eklenebilir
 • Antioksidan bir meyvedir. Bu özelliğiyle Kanı temizler ve toksinlerden arındırır
 • Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir ve aynı zamanda bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir

cucamelon-meksika-karpuzu

Meksika Karpuzu Nasıl Kullanılır

Bu meyveler çiğ olarak yenebildiği gibi turşusu da yapılır. Meksika karpuzu salatalığın kullanıldığı her alanda kullanılabilir aslında.. salatalarda, turşularda ,meyve salatalarında ve cacık yapımında kullanabilirsiniz.

Uyarı :Meksika karpuzunun yan etkileriyle ilgili herhangi bir araştırma sonucuna rastlamadım. her ihtimale karşı yan etkisi olabileceğinden aşırı tüketiminden sakının.

Diğer Konu Başlıkları

Tarçın Elması Faydaları

Boynuzlu Kavun

Ekmek Ağacının Özellikleri

Share this post

PinIt

4 Replies to “Meksika Karpuzu, Cucamelon”

 1. hasan kamış dedi ki:

  Biz buna fare kapanı derdik. çünkü tarladaki mahsülü farelerden bu karpuzla koruyorduk. tadı salatalığa benzer biraz. karşımda bu karpuzu tekrar görünce şaşırdım. pek tanınmaz çünkü. tohumu biz meyvesinden alır bir dahaki sene için saklardık. tohumu kolay kolay bulunmazdı.

  1. ozlem Akgün dedi ki:

   Meksika karpuzu ile ilgili Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz hasan bey.

   1. Serpil altınay dedi ki:

    Özlem hanım,meksika karpuzunun tohumunu nereden bulabiliriz,değişik bitkiler ilgimi çekiyorda.

 2. servet dedi ki:

  Bu ne böyle bıldırcın yumurtası gibi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top