Menopoz stresine ”Kapari”

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi’ndeki (SDÜ) bilim insanları, menopoz döneminde yaşanan sorunları en aza indirmek amacıyla yaptıkları deneylerde, Capari Ovata (Kapari) bitkisinin menopoz döneminde yaşanan stresi azalttığı sonucuna vardı.

Bilimsel araştırmayı yürüten ekibin başkanı SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, Akdeniz ve Ege’de bolca yetişen kaparinin, menopozun yol açtığı sorunlarda etkili olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, kadınların menopoz dönemini rahat geçirmeleri için Capari Ovata bitkisinden yararlanılması gerektiğine değinerek, bitkinin menopoz dönemindeki sıkıntıları en aza indirdiğini, antioksidan düzeyini değiştirdiğini deneysel olarak gözlemlediklerini kaydetti.

kapari-tursu

Kadınların genellikle 45 yaşından sonra menopoz dönemine girdiklerini belirten Prof. Dr. Nazıroğlu, bu dönemde sıcak basması ve stres gibi şikayetlerin söz konusu olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Nazıroğlu, bu şikayetlerin östrojen  hormonunda azalma meydana gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

  Prof. Dr. Nazıroğlu ,Deneyde Capari Ovatanın yoğunlaştırılmış sıvı halini kullandık. Eksratı SDÜ Orman Fakültesi’nden temin ettik. . Sonuç olarak, Capari Ovatanın menopoz kaynaklı  stres üzerine koruyucu etkisi olduğunu anladık.” şeklinde açıklamada bulundu.


Kaparinin diğer faydalarını  KAPARİ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? başlıklı makalemizden öğrenebilirsiniz..


.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top