Tüm sindirim sistemimizin belki de en önemli bölümü olan midemiz, sıklıkla şikayetlere neden olabilir. Özellikle belirli yaşlardan sonra, dengesiz beslenme ve yemek yeme alışkanlıkları nedeni ile gaz, sıkışma, ağrı ve yanma gibi farklı şikayetleri hemen herkesin yaşadığı malumdur. Bu tip mide sorunları genellikle besinlere karşı sergilenen intolerans yani sindiremem gibi sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Hızlı yemek, sıcak yemek, soğuk yemek, çiğ sebzeler, sindirimi zor besinler farklı şekillerde mide sıkıntılarına neden olacaktır.

Yemeklerden sonra sıklıkla bu tip sorunları yaşıyorsanız kronik bir mide sorunu olabilir. Muhtemelen yemek alışkanlıklarınız da bu tip sorunların yaşanmasına neden olabilir. Özellikle hızlı yemek yeme alışkanlığından vazgeçmek bu durumda en önemli çözümlerin başında gelecektir. Sindirimin ağızda başladığı unutulmamalı ve besinleri ağzımızda çok çiğneyerek midemize yollamamız en iyi çözümlerin başında gelecektir.

Özellikle bitkiler mide sorunlarında ciddi çözümleri ve rahatlamaları da beraberinde getirirler. Hazımsızlık çektiğiniz durumlarda özellikle papatya çayı midenin yumuşaması için oldukça etkili olacaktır. Bunun yanı sıra nane ve zencefil de en etkili spazm giderici çayların başında yer alıyor. Midenizi üşütme ihtimaline karşı özellikle nane çayı en sık karşılaşılan çözümlerin başında gelir. Tüm çayları demlerken kaynadıktan sonra bitkileri ilave ederek, genellikle 5 ila 10 dakika bekletildikten sonra içilmesi önerilmektedir. Ancak nane çayı reflü sorunu olan kişilere kesinlikle önerilmez.

Sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrısı ve şişkinlik için ise papatya ve zencefil en sık kullanılan ve önerilen çayların başında gelmektedir. Yemeklerden sonra hazırlayacağınız nane çayı özellikle mentol, antispazmatik etkileri nedeni ile en ideal çözümü sunacaktır. Ayrıca anti depresan özelliği ile kesinlikle sakinleşmenize ve strese bağlı mide sorunlarının giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Reflü ise günümüzde en sık yaşanan mide sorunlarının başında gelir. Özellikle papatya çayı reflü sorunlarında oldukça etkilidir. Mide asidini dengeleyen bu harika çar sayesinde sizler de çok özel bir çözüme kavuşmuş olursunuz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top