Mor Salkım Ağacı

Hızlı büyüyen  ve  Çabuk gelişen bir ağaç türüdür. 12 türü vardır. W.Sinensis türü kokuludur. W.Floribunda türü ise kokusuz ama bol çiçekli bir türdür. Beyaz ve açık morun tonlarında çiçekleri vardır. Eski bahçelerin en klasik sarmaşığıdır. Sürgünlerinin uçlarındaki yaprak yapıları duvarlara ve çitlere tutunmalarına yardımcı olur. 

 fft20_mf3932869 fft20_mf3932875

Çok uzun ömürlü olan mor salkım ağacının 2-2,5 cm boyundaki çiçekleri güzel kokuludur, 15-30 cm boyunda sarkık kurullar oluştururlar. Yapraklanmadan önce Nisan başlarında yoğun bir şekilde açmaya başlayıp bazen yaz sonuna kadar seyrek ve küçük salkımlar halinde ağaç üzerinde yer alırlar.

image 640x480  

Gri renkli gövde çatlaksızdır ve 25-30 cm çapa ulaşabilir. Genellikle birden çok gövde yapar ve birbirine dolanan bu gövdeler ileriki yıllarda kaynaşırlar.

Share this post

PinIt

4 Replies to “mor salkım ağacı”

 1. fevziye cansu dedi ki:

  site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

  1. ozlem dedi ki:

   Her gün en az 10 konu eklemeye özen gösteriyoruz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz ve öneride bulunduğunuz için teşekkür ederiz.

 2. zerda bahar dedi ki:

  Bu nasıl bir çiçek böyle ya. çok güzel. ben de bahçemde yetiştirebilirmiyim acaba. mükemmel bişey bu.

 3. çiçek delisi dedi ki:

  Mükemmel bir görüntü. kokusu nasıl acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top