Mor renkli yiyecekler yaşlanmayı geciktiriyo

Uzmanlar günlük beslenme programında günde en az beş ayrı renkte sebze ve meyvenin tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Her bir renk farklı vitamin ve mineral içeriyor. aldığımız vitaminler, mineraller, lifler ve diğer bileşikler, vücudumuza ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini ve enerjiyi sağlıyor.

Örneğin;
Mavi-mor renkli meyve ve sebzeler “antosiyanin” ve “fenolik bileşikleri” gibi sağlığımızı destekleyen kimyasal bileşikleri içerir. Bu maddeler vücudumuzdaki hücreleri, serbest radikaller olarak bilinen ve stabil olmayan moleküllerin tahrip edici etkisinden korumakta ve yaşlanma etkilerine karşı dayanıklılık sağlamaktadır.

Mor renkli meyve ve sebzeler kanser riskini en aza indiriyor, idrar yolları hastalıklarından koruyor ve Hafızanın güçlenmesini sağlıyor

Mor lahana, mor tatlı patates, mor patlıcan insanların yaşlanmaya karşı direnme gücünü de arttırabilecek maddeler içermektedir.

Mor yiyecekler mor renge sahip olmalarının nedeni içerdikleri doğal renklendirici maddesidir. Bu madde oksitlenme önleme gücü bakımından C ve E vitaminlerine eşdeğer olup, vücutta anti-oksidan görevi görür ve yaşlanmayı geciktir.

Bunun yanı sıra mor renkli bu yiyeceklerde vücudun ihtiyaç duyduğu selenyum bulunur. Selenyum insan sağlığıyla yakın ilişkilidir. Anti-oksidan işleve sahip olan selenyum, ayrıca bağışıklığı etkili bir şekilde güçlendirebilir ve kansere karşı da oldukça iyi bir koruma sağlayabilir

Sebze ve meyvelerde bulunan besin değerlerinin yüksek olup olmaması, sahip oldukları renklerin koyu olup olmamasına bağlı. Aynı çeşit sebze ya da meyvenin rengi ne kadar koyuysa, besin değeri de o kadar yüksektir. Bu nedenle soframızda, kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz renkli sebze ve meyvelerin yanı sıra mor yiyecekler de ayrıca yer vermemiz gerekiyor.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top