Mucize Bitki Reçinesi ‘Boswellia’

Boswellia serrata;Hindistanda yetişen Akgünlük ağacından elde edilen bir reçinedir. Hindistanda geleneksel ayurveda hekimliğinde yıllardır kullanılmaktadır

Uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılan Boswellia bitkisi; kanserli hücrelerin çoğalmasını önlüyor. Hindistan ile Afrika kıtasında yetişen bu bitki; kalp ve beyin üzerindeki iyileştirici etkisiyle de büyük öneme sahip

Boswellia; birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, asitli yapıya sahip bir bitkidir. Hindistan’da ve Afrika ülkelerinde, geleneksel tıpta
bitkisel ilaç olarak kullanılır. Boswellia’nın temel bileşeni; kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyici etkiye sahiptir. Bu bitki; hücre ölümüne neden olan kanserli hücre yüzeylerinde etkisini gösterir.

Rahim, Kolon, Mesane ve İlik Kanseri

Bitkinin yapısındaki asit; kanserli hücrelerin içinde yeni kan damarlarının büyümesini engeller. Bu şekilde tümörlerin büyüyüp çoğalması önlenir. Boswellia yağ özleri ise sağlıklı ve kanserli doku arasındaki tümör baskılayıcı hücre canlılığını korumaya yardım eder. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda; Boswellia’nın kanser hücrelerindeki hasarı yüzde 90 oranında bloke ettiği görüldü.

Boswellia özleri; prostat kanserinde hücre büyümesi, çoğalması ve hasarı konusunda mucizevi etkiler gösterir. Bitki; prostat kanseri dışında mesane, rahim, kolon ve kemik iliği kanserlerinde de benzer etkilere sahiptir. Bu bitki; Amerika’da yılda 1.5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan aşırı 5-LOX aktivitesinin tedavisinde de kullanılır.

Bitkinin özleri; 5-LOX isimli zararlı enzimin aktivitesini engelleyerek yayılmasını yavaşlatır. Çalışmalar; kansere neden olabilen serbest radikallerle savaşan Boswellia’nın kanserin yanı sıra kalp ve beyinle ilgili hastalıklarda da olumlu etki gösterdiğini ortaya koydu.

 Boswellia1

Prostat Kanseri 

Prostat ile ilgili hastalıklarda bitki özlerinin kullanılması; eskiden beri başvurulan bir yöntemdir. Özellikle tercih edilen bitki özlerinden biri de Boswellia’dır. Yapılan çalışmalarda; bu bitkinin alt idrar yolu semptomlarında etkili bir iyileşme sağladığı görüldü. Boswellia ekstresinin; testosteron metabolitleri büyümesini önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.


Prostatta oluşabilecek ufak bir şişlik, muhtemel bir tıkanıklığa neden olabilir. Şişme iyi huylu olduğu zaman bile hastaya rahatsızlık verebilir. Prostat dokusunda zararlı 5-LOX enziminin
aktivitesinin arttığı durumlarda Boswellia özü, ciddi önem kazanır. Bu özler; hem prostat kanserinin, hem de prostat büyümesinin önlenmesinde etkilidir.

Beyin Tümörü

Son zamanlarda glioblastoma gibi beyin tümörlerinin ve ödemlerinin tedavisinde; kortizon yerine yüksek doz Boswellia verilmesi sıkça tercih ediliyor. Bu sayede; beyin ödeminin azaldığı ve beyin fonksiyonlarının düzeldiği görüldü. Almanya’da insanlarla yapılan bir çalışmada ise; Boswellia ile kortizon seviyesinin yüzde 50 düştüğü tespit edildi.

 Boswellia; antidepresan özelliği de taşır. Bu bitkinin önemli bir bileşeni; beyin hücrelerinin hasar görmesini engelleyerek uzun süreli nörolojik vakalarda yarar sağlar. Boswellia ile ilgili yapılan bir çalışmada; üç ay boyunca bu bitkinin verildiği 42 hastayla, plasebo verilen hastalar karşılaştırıldı. Boswellia özleri verilen hastaların, çeşitli rahatsızlıklara bağlı şikayetlerinde belirgin bir düşüş görüldü. Benzer bir çalışamada; fiziksel fonksiyon bozukluğu yaygın olan hastalarda da önemli ölçüde iyileşme görüldü.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top