Birçoğumuzun beğenerek, severek yediği bu egzotik meyve, özellikle yumuşak yapısı, çekirdeksiz oluşu nedeni ile de tercih edilir. Çocukların da severek tükettiği bu hoş meyve, ülkemizde de Akdeniz bölgesinde yetişen ama genellikle ithal edilen bir meyve türüdür.

Muz genellikle yeşilken toplanır ve sevkiyat sırasında olgunlaşır. Buzdolabında saklanması kesinlikle önerilmez, çünkü bu şekilde bozulma yapar. O yüzden hafif serin bir yerde güneş ışı almayan bir ortamda muhafaza etmek en iyisi olacaktır.

Muz içeriğinde bulunan harika vitaminler, mineraller ve lifler sayesinde bedenimizi mutlu eden bir meyvedir. Sadece kendisi değil, kabukları da farklı yararlar sağlayan bir meyvedir. Elbette bundan kastımız muzu kabukları ile tüketin değil, muzun kabuklarını haricen farklı sağlık ve güzellik işlemleri için kullanabiliriz. Bu neden ile muz kabukları artık sizin için farklı bir anlam ifade edecektir.

Besin değeri bakımından baktığımızda muz kalori, protein, magnezyum, sodyum, A,B6,E,K, C vitaminlerini içeren harika bir besindir. Özellikle kemik gelişimi için çocukların ve yaşlıların tüketimi bu bakımdan fayda sağlar.

Günlük olarak 1 adet muz tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmekte. Ama her şeyde olduğu gibi bunun da aşırısı size zarardan başka bir şey getirmez. Yapılan araştırmalara göre muz kan basıncını düşürür. Bu şekilde kalbinizin sağlığına da yardımcı oluyor. Ayrıca içinde zengin miktarda potasyum oluşu, felç riskinin de %40 gibi bir oranda azalmasına neden oluyor.

Muz böbrekleriniz için de faydalı bir meyve. Böbrek düşürülmesinde ciddi görev görüyor. Ciddi bir enerji kaynağı olan muz, sporcular içinde doğal doping görevi görür. Elbette ki gün içinde fazla koşturuyor ve sağlıklı beslenemiyorsanız bir tane muz size de iyi gelecektir. Sindirim sistemi üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır. Kabızlık giderici olarak harika bir meyvedir. Mide sorunlarında özellikle ekşimelerde ciddi etki yaratır. Aynı şekilde düzenli şekilde tüketilen muz, hidroklorid aside karşı midemizi koruyan bir tabaka oluşturur.

Bünyesinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde kanda, hemoglobin oluşumuna yardımcı olur, bu şekilde bağışıklık sistemimizde güçlenmiş olacaktır. Cilt sorunlarında muz mucizevi etkiler yaratacaktır. İçten ve dıştan harika sonuçları alacaksınız. Seretonin içeriği sayesinde strese karşı bir savunma geliştiririz. Ayrıca uykumuzu düzenlemek için de muz tüketimi yarar sağlar.

Kalsiyum bulundurması nedeni ile kemik gelişiminde ve kemik sağlığının korunmasında oldukça faydalıdır. Tansiyonu dengelerken aynı zamanda içinde ki diğer vitaminler sayesinde göz sağlığına da yardımcı olan bir meyvedir.

Görüldüğü gibi muzun faydaları saymak ile bitmezken, sizlere biraz da atmamanız gereken kabuklar ile neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Muz kabukları ile cildinizi hafif ovarak doğal pileeng yapabilirsiniz. Ayrıca akne ve sivilcelere de aynı şekilde bu uygulama fayda sağlayacaktır.

Bir muz kabuğu harika bir ayakkabı cilasıdır. Ayrıca ağrıyan, şişen ve hasar gören yerlere kabuklar ile pansuman yapabilirsiniz.

Böcek ısırmalarında muz kabuğu kullanımı çok etkili olsa da halk arasında fazla bilinmez. Bunun yanı sıra göz kapaklarınıza muz kabukları ile kompres yapabilirsiniz. Ayrıca bilinen bir diğer faydası ise sedef hastalığında kabuklar ile cilde masaj yapılmadır.

Artık bu harika meyveyi daha çok tüketeceğinize ve kabuklarını da asla ziyan etmeyeceğinize eminiz…

Share this post

PinIt

1 Reply to “Muz Ve Muz Kabuğu Neye İyi Gelir?”

  1. necdet kavcar dedi ki:

    sporcular içinde YAZILMAZ. için de ayrı yazılmalı. AMAN Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top