Neem Ağacı Yaprağının Faydaları

Neem yaprağı,  Neem yağı, Neem tohumu, ağaç kabuğu ve küçük Neem filizleri ilaçlarda ve kozmetik ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

Topikal losyon olarak Yaprağın tozu, yağı aloe vera ve bitkisel bir baz ile karışık olarak kullanılır. Cilt hastalıklarını tedavi etmek için merhem, pürüzsüz bir cilt için  krem olarak kullanılmaktadır.

Yaprağın yağı parlak saçlar için şampuan yapımında kullanılır

Neem yaprağı tozundan yapılan bitkisel kapsül ise kan şekeri düzenler ayrıca bağışıklık sistemini desteklemek için bitkisel takviye olarak alınır.

 Sıvı Neem tohumu yağı sedef ve bit gibi kafa derisine oluşan problemler için şampuan olarak kullanılır.

Neem tohumu yağı içeren kuru, kaşıntılı cilt ve dermatit için vücudun her yerin de kullanılabilir.

Neem tohumu yağı pürüzsüz, parlak tırnak cilası olarak kullanılır.nim ağacı4

Asya’da İnce Neem ağacı filizleri diş fırçası olarak kullanılır. Ağaçtaki maddelerin dişeti iltihabı, dişeti hastalıkları önlemede ve diş hijyeninde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Neem yaprağı aynı zamanda diş macunu üretiminde kullanılmaktadır.

Batı dünyasında insanların çoğu neem çay içmekte ya da neem kapsülünün kan temizleme etkisi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Klinik Çalışmalar:
Neem potansiyel tıbbi faydalar konusunda klinik araştırmalar Amerika’da başladı. Bethesda çeşitli testler ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde Neem ağaç kabuğu özleri ile mide salgısı, mide ve duodenal ülser tedavisi konusunda olmuştur. Özellikle asit reflü ve gastrik ülseri azaltmak çin yapılan çalışmalar Neem ağaç kabuğu özü kullanımında olumlu sonuçlar alınmıştır. neem ağacının sunduğu şifadan yararlanmak için araştırmalar devam etmektedir,

Tıbbi olarak yapılan araştırmalarda; Neem ağacının, anti-bacterial, anti-viral, anti-septic, anti-diabetic, anti-fungal, blood-purifying, spermicidaletkiye sahip olduğu bildirilmiştir.

uyarı : Hamuru, tohum ve neem yağı çok yoğun olarak dahili kullanılmamalıdır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top